Защо IT секторът успя
Или как технологичната индустрия се превърна в една от малкото успешни истории на българската икономика, но рискува да забави растежа си
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Като дял от брутния вътрешен продукт 1.74%, или 1.37 млрд. лв., може и да не изглежда особено внушително. Но постигнатият само за няколко години обем на българския софтуерен сектор утвърди страната ни като един от IT лидерите в региона. Фразата "Силициевата долина на Балканите" звучи като кухо клише, но крие в себе си огромен потенциал. Достатъчно е човек да види многобройните обяви за търсене на софтуерни инженери и IT специалисти из сайтовете за работа. Но дали растежът е устойчив и може да доведе до истинска дългосрочна стратегия за развитие? Бумът на индустрията продължава, но именно недостигът на квалифицирани кадри е ахилесовата пета на сектора. Браншът вече е достигнал състояние, в което вече е един от основните двигатели за провеждане на реформа в образованието. И само чрез подобни инициативи IT секторът в България може да постигне пълния си потенциал.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
146 коментара
Успешен е ИТ-сектора, щото държавата не се е намесила със субсидии!
Защото руската намеса там е най малко
да, това е:
"Ролята на държавата
Има и още един важен фактор за развитието на IT индустрията, който понякога остава незабележим - с няколко малки изключения секторът няма голям досег с държавата и работи основно за износ.
"Абсолютно вярно е, че благоденствието на сектора се дължи на това, че държавата не се меси", коментира Явор Джонев, зам.-председател на БАСКОМ."
Както е известно, браншът на информационните технологии в страната е във възход, понеже мутрите и ДС-тъпунгерите не го разбират и все още не са го опорочили.
Успешен, колко да е успешен? Процента растеж е съпоставим с този на шивашкият бизнес. Бизнес моделът е идентичен (ишлеме), чуждестранните инвестиции са със сходен произход - Гърция и Италия.
И да, наистина прави впечатление, че руснаците не инвестират в тези два отрасъла, или ако инвестират, то не е в решаващи размери.
Това, което предлагаме в момента е само евтината работна ръка, съпоставима с китайската и индийската, но като производителност....
А, да, и точно в това е проблема, не че държавата не се меси, а именно, че се меси. В статията са го дали примера - увеличаването максималния осигурителен доход. Те се сърдят, че се увеличава, но правилният термин е че се "нормализира", недостатъчно, но се нормализира. Ако бяха "плоски" осигуровките като "плоския" данък, щеше да е друго нещо. Но в момента точно при IT сектора виждаме класическо регресивно данъчно-осигурително облагане. Едва ли трябва да се обяснява, че било "нормално" този който получава 2600 лв месечно да се облага с 36% - 40% върху дохода му, а този който получава 26 000 лв, да минава тънко с 12%....
Защо ли? Първо - 1.Липса на държавни регулцаии; 2. Работа основно с външни партньори, която не зависи от държавни поръчки в такава степен както някои други сектори; 3. Собствениците на ИТ фирмите не са от типа на "типичния БГ бизнесмен-селски тарикат", а основно млади и образовани хора;
До коментар [#2] от "Петър Иванов":
Плоско, колега, плоско... Може да се докаже и обратното с цитат от статията.
"Изминалата 2014 г. беше белязана с истинско нашествие на компании от Източна Европа. В страната навлязоха руската Luxoft, украинската SoftServe и беларуската Epam."
Значи да благодарим на войната в Украйна, че ни изпраща и руски и украински и беларуски фирми тук....
До коментар [#3] от "Jordan":
"Както е известно, браншът на информационните технологии в страната е във възход, понеже мутрите и ДС-тъпунгерите не го разбират и все още не са го опорочили."
Няма и да го разберат скоро вярвайте ми - мой близък приятел работи във фирмата, която "поправя" лаптопа на Баце (това не е майтап, а си е чиста истина!) и от него знам до къде стигат компютърните познания на Баце и сие :-)
До коментар [#3] от "Jordan":
"понеже мутрите и ДС-тъпунгерите не го разбират и все още не са го опорочили...."
И това не е вярно колега. В началото на прехода всички информатични фирми бяха създадени от ченгета от ДС. И досега те държат значителен дял от тях. Справка и кариерата на Саша Безуханова с брат от ІV главно на ДС - така нареченото НТР.
До коментар [#9] от "Sars Saraktos":
В някаква степен сте прав, тези хора се занимаваха главно с търговия и контрабанда на техника, после гласени търгове при държавни поръчки на хардуер + майкрософтски сотуер - да си спомним "Арт системс", RTS, ProSoft и други подобни (и Сашка в това число), но вече имаме VMware, Telerik и още, и още ... за щастие :-)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.