Въпрос на батерия
Милиардерът Илон Мъск и неговата Tesla не са единствените, които искат да променят пазара на електричество
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Милиардерът и предприемач Илон Мъск обича мащабните мечти. Но по-важното е, че се опитва и да ги реализира на практика, независимо дали става дума за космически полети или надежден електромобил. Например електрическите коли с марка Tesla дадоха заявка, че може да са адекватна конкуренция на моделите с двигатели с вътрешно горене. След като се опитва да размести пластовете в автомобилния сектор, сега Мъск вперва поглед и към индустрията за комунални услуги. Или по-точно – към консервативния олигополен енергиен пазар.
През миналата седмица той показа специализирана батерия, предназначена за дома или офиса. Тя помага да се съхрани излишната електроенергия от соларните панели. Много специалисти определиха хода като малка революция в сектора, която ще доведе до комерсиализиране на тези технологии и появата на все повече домове и офис сгради, които в бъдеще да не са постоянно включени към мрежата (т.нар. off the grid). Други са на мнение, че всичко е повече имиджов ход, тъй като в технологията няма нищо революционно спрямо наличните вече на пазара батерии.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
14 коментара
Каро цяло опит да се повтори стореното от епъл. Няма нищо революционно,но пък дизайнът е готин (има ги в различни цветове). Да видим дали ще вържежотново.
Публикувано през m.capital.bg
Мдааа ... може да не сме още "там," но приближаваме. Все пак някакви хора ще си купят. И досега има много хора в САЩ, които го правят по идеологически (или модни) причини.
Лека-полека с производството ще се подобрят нещата и се надявам по-скоро наистина да станем независими от изкопаеми. (Горива, не геополитически схеми. Вие какво си помислихте?)
некакси на автора и на блога отдето е превеждал им е избегнала основната идея... а тя е не да се откъснат потребителите от грида, а да станат активна част от него... и капацитета на милиони батерии да се използва за изравняване на производството и потреблението на енергия в целия грид... освен да поема флуктуациите на възобновяемите източници, туй ще доведе до равномерно натоварване на мощностите в традиционното производство, ще отпаднат старите замърсяващи централи, гридът ще работи по-ефективно и цените като цяло ще намалеят... и прочее...
какво ще убеди потребителите да изръшкат маса хиляди за таз благородна кауза незнам... ама мистър мъск ги умей тея пущини... щом може да да накара полвината земно кълбо да иска, да мечтай, да копней да даде 70-80 хиляди за една тесла... що пък не и за шарена батерия на стената...
Tucker
Батерията струва 3500 долара. Това са две седмици работа в САЩ. Ако живеех в собствена къща вече да съм я поръчал заедно със слънчевите батерии.
Публикувано през m.capital.bg
До коментар [#3] от "tucker case":
Ако батериите са като правописа ти, нищо добро не ни чака...
До коментар [#4] от "mrpetrov":
аха... за същите кинти дженерак турга 10 киловата генератор на природен газ... :)
Жалко. За момент си помислих, че може да се е случило наистина нещо революционно.
Публикувано през m.capital.bg
До коментар [#7] от "v_l":
Когато някой изкара принципно нови батерии, с голям капацитет, дълъг живот и поносима цена едва тогава ще можем да говорим за революция.
Това да сметнеш целия пазар на енергия и да го осредниш и да го съпоставиш е безумие. Май Джулиани го питаха - може ли да ни покажете средностатистически пожарникар? А той отговаря - Не. За съжаление средностатистическия пожарникар загина в средностатистически пожар.
Измененията в потреблението са голям проблем, дори и в българия, но тук нямаме акъл да се борим с тях. Имаме нещо наречено "студен резерв" и си плащаме за него. Хамериканците и другите развити държави са измислили смарт грид. Връзване на определени електроуреди на командване към доставчика. Ако доставчика реши може да ти изключи хладилника за 1-2 часа и нищо няма да му стане. Ако случайно температурата му падне - той се включва и игнорира "разпореждането". Включените в смарт грид плащат по-ниска цена за ток, защото доставчиците не трябва да инвестират в "студен резерв" за пиковите моменти, просто изключват пиковите моменти.
Идеята на Мъск е да замени "студения резерв" с батерии. Студеният резерв обикновено се генерира от ТЕЦ-ове. Това има допълнителен "екологичен" ефект. пък и в известна степен решава проблема на възобновяемите източници.
Ако осредним енергетиката на САЩ - няма да имаме добър резултат. Ако хванем клиенти с потребление отговарящо на батериите и висока цена на тока - 20% пазарен дял да получи - няма да може да го задоволи години.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.