Мая Златанова: Пациентите трябва да имат право на избор как да се лекуват
Вярвам, че разработката ми може да помогне както на пациентите, така и на развитието на медицината, казва основателят на платформа, обединяваща цялата налична информация за клинични изследвания


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Проект, който работи в полза на поне един милион души. Това е определението, на което отговаря предприемаческата идея на Мая Златанова – финалист в международното състезание за иновативни проекти със социална насоченост към Singularity University. Тя разработва онлайн платформа, която обединява цялата налична информация за клинични изследвания и я предоставя по достъпен начин на пациентите. Целта е нуждаещите се да бъдат добре информирани за алтернативните начини на лечение и ако имат желание, да изберат някой от тях. Макар че Златанова не печели състезанието, отзивите за проекта й са много положителни и тя е сигурна в успешното му бъдещо развие.
- Как разбрахте за състезанието на американския Singularity University и как решихте да се включите в него?
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
Наистина ли пациентите трябва да разбират от медицина, за да избират? Нали затова плащаме на лекари? Това трябва да е насочено към лекари, не към пациенти.
До коментар [#1] от "Mark Twain":
от една страна - да. от друга - така или иначе преди включване в изпитване преминаваш през разговор с мед. специалист (изследовател в изпитването), който ти обяснява достъпно нещата и подписваш информирано съгласие. т.е. - твоят личен лекар, който трябва да е запознат с твоя мед. статус, да е наясно с предстоящите и текущи изпитвания и да прецени дали и към кое от тях да те насочи, може да бъде прескочен, ако пациента има сам тази информация. така не се налага редовите мед. специалисти, извън изпитването, да бъдат допълнително стимулиране от възложителите на изпитвания, да насочват пациентите си към изпитванията им. а и като цяло, няма лошо информацията да е все по-достъпна.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.