Бавната смърт на Flash
Противниците на софтуера за интерактивно съдържание в интернет все повече се преориентират към HTML5
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Текст, линкове и тук-таме някое картинка – така изглеждаха интернет сайтовете преди повече от 15 години. Една от основните причини в момента всяка страница да е различна, разчупена, с вградено видео, галерии и интерактивно съдържание е налагането на популярния софтуер Flash на Adobe Systems. Преди години той вдъхна живот на глобалната мрежа, като й позволи да стане много по-привлекателна и информативна за потребителите. Независимо че Adobe Flash е основната причина интернет да е това, което е в момента, софтуерът от години е атакуван по много фронтове от технологичните компании. И може би идва краят му.
Основните критики са, че Flash прави страниците по-тежки за зареждане и уязвими на хакерски атаки. Макар да се появяват алтернативи, доста голяма част от глобалната мрежа все още разчита на програмата за представяне на интерактивно съдържание и дори цели страници са създадени с помощта й. Постепенно някои компании се обявяват против софтуера, като го наричат отживелица. Голямата зависимост на доста сайтове към него обаче прави целия процес доста труден и бавен за осъществяване. До тази година, когато някои от най-големите онлайн корпорации обявиха, че най-накрая трябва да се сложи кръстът на Adobe Flash.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
26 коментара
Защо позволявате на откачалки да пишат безсмислени коментарири без да ги триете. Повече от очевидно е, че горния е с психични отклонения. Никой не е длъжен да чете такива глупости.
така разправяха и за уиндоус преди 15 години, бозав, бъгав, надупчен като сирене с пробиви, ама още сме на него :)
Глупости на търкалета...
1. Адобе не закупи Флаш, ами закупи цялата Macromedia. По-това време ММ бяха най-големия им конкурент и със едни 3.4Б узурпираха целия пазар.
2. Липсата на Флаш не е била проблем на iPhone/iPad. Дори напротив - тя доведе до създаването на мобилни уеб сайтове. Нещо което преди няколко години беше буквално утопия.
3. Флаш поетапно е спиран:
- спряха го за Linux
- спряха го за Android
Просто скоро ще бъде спрян и за останалите платформи... евентуално.
4. Може би стана досадно за ползващите Windows де. Пускаш компютъра и се почва - обновление на Flash, Acrobat, Java и самия Windows. И винаги рестарт... айде работи със кеф после.
Аз съм Flash free от 2010 малко след като минах на OSX.
[quote#3:"mirrorex"]така разправяха и за уиндоус преди 15 години, бозав, бъгав, надупчен като сирене с пробиви, ама още сме на него :) [/quote]
Брат'чед, всеки има право на собствена глупост.;)
99% от Линукс дистрибуциите са безплатни, лесни за инсталиране и употреба, по-защитени и т.н. и т.н.!:)
Хубаво беше да проучите как я карат БГ сайтовете и дали мислят да пенсионират флаш. Две от най-популярните стрийминг услуги в БГ - Булсатком Фюжън и Гонг.бг (Диема спорт) все още използват флаш в секцията си за гледане на видео съдържание (в случая телевизия) през браузър за компютър.
Преди години той вдъхна живот на глобалната мрежа, като й позволи да стане много по-привлекателна и информативна за потребителите..
----
Не съм съгласен. От самото начало флаш се използва най-вече за дразнещи тъпотии, и винаги е бил изключително тромав и бъгав. А пък след като Адобе купи Макромедия, нещата станаха неудържимо трагични. Крайно време е това недоразумение да изчезне.
Да замениш Adobe FLASH с MS Silverlight е като да замениш трактор "Беларус" с танк Т34!
Аз не разбирам как изобщо могат да разглеждат HTML5 като алтернатива на Flash. Това касае само видеострийминга, който е една от така да се каже страничните функции на флаш. Я да видим как ще успее някой да напише на HTML5 сайт, примерно като fortegames. Флаш е твърде голям, твърде функционален и твърде разнообразен, за да бъде изместен от технология, която имитира само една от функциите му. А иначе Капитал не е зле да разкарат изскачащите флаш реклами, защото създават много затруднения на влизащите през Андроид таблети.
До коментар [#9] от "jonson":
в момента има html5 алтернативи на skype, които работят в браузъра, без регистрация, на p2p принцип -- за кво си говорим... а игрите във "фортето" от тип "настолни" спокойно могат да бъдат пренаписани на html5 (предполагам, че за тях говориш, щото самият сайт е писан на xhtml от 1999).
флаш е просто мултимедийна приставка за старото поколение браузъри, ориентирани главно към статични страници. html5 представлява логично продължение на същата тази тенденция уебът да става шарен. (която може и да е тръгнала от флаш, но по чисто стечение на обстоятелствата.) нещата, които преди ги правеше флаш, сега ги правят направо браузърите: което е логично от техническа гледна точка -- имаш един слой по-малко в софтуерната купчина, пък и не ти се налага да разчиташ на черната кутия flash player, за да имаш мултимедия в нета...
html5 е просто стандарт, който описва какво трябва да могат модерните браузъри: аудио, видео, мрежова комуникация в реално време (а не на заявки), достъп до уебкамера, геолокация, изобщо всичките технологии, дето са фундаментални, ако на някой му е притрябвала дистрибутирана интерактивна мултимедия да ни сърба мозъците, и му е писнало да ги сърба смесени с попарата на макромедия (светла им памет) и на адобе, които може и да са гадни олигополисти в областта на обработката на седящи и на мърдащи изображения, но уеб технологиите им се удават малко по-малко от хич...
пък доколко вкарването на всичко в браузъра е добра идея е съвсем друг въпрос. мирише ми на преоткриване на колелото, плюс правене на колелото панаирджийски шарено, та да не е нужен освен тва и мозък, с който да разбереш, че е кръгло и можеш да го търкаляш... малко като тия "социалните мрежи", чиято функционалност съществува от десетилетия, ама всеки път някой като ги "изобрети" наново и стават все по-педерастки...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход