Технологичната експанзия от Изток

Софтуерните компании от Русия, Украйна и Беларус в България забавят плановете си, но остават оптимисти

Софийският офис на украинската SoftServe скоро трябва да се увеличи почти тройно и да заема площ от близо 1800 кв.м
Софийският офис на украинската SoftServe скоро трябва да се увеличи почти тройно и да заема площ от близо 1800 кв.м
Софийският офис на украинската SoftServe скоро трябва да се увеличи почти тройно и да заема площ от близо 1800 кв.м    ©  ГЕОРГИ КОЖУХАРОВ
Софийският офис на украинската SoftServe скоро трябва да се увеличи почти тройно и да заема площ от близо 1800 кв.м    ©  ГЕОРГИ КОЖУХАРОВ
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Амбициозни, агресивни, с мащабни планове и амбиции и корени от Източна Европа. Така могат да бъдат обобщени новите IT компании от региона, които навлязоха в България през 2014 г. От една страна, това е много позитивен сигнал за страната и сектора. Буквално нашествието на IT дружества, които оперират на глобалния пазар и всяко от тях разполага с по над 10 хил. служители, е много добър знак, че индустрията се развива и може да превърне България в истински регионален технологичен хъб. Тази теза беше подкрепена от големите планове на новите компании, които преди време обявиха, че всяка от тях ще открие по минимум 200 нови работни места и ще се расте с подобен темп всяка година. Появата им на местния пазар обаче предизвика опасенията на българските фирми от сектора, че те ще оберат каймака на и без това тесния трудов пазар за софтуерни специалисти. Година по-късно можем да направим и първите заключения какво точно се случи, след като Luxoft, SoftServe и EPAM откриха свои центрове в България. Резултатите не покриха първоначалните очаквания както на новите фирми, така и опасенията на тукашните дружества.

Действителността на българския IT пазар накара Luxoft и SoftServe да коригират плановете си за разрастване. Масовото обиране на кадри също не се случи или поне не с тези мащаби, от които се страхуваха местните фирми. Дори напротив: в стремеж да използват повече старши специалисти, които да положат основите на новите си центрове, компаниите от Източна Европа раздвижиха процедурите по издаване на т.нар. сини карти - разрешителни за работа на висококвалифицирани специалисти, които идват извън ЕС. Един друг важен положителен ефект е, че с влизането на повече големи компании, които оперират на глобалния пазар, се повишава репутацията на България като привлекателна дестинация за IT услуги и аутсорсинг.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

3 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    npocmaka avatar :-?
    npocmaka
    • + 7

    Мисля че и provectus има офис тук. От отзивите които се чуват - по-добре от масовите български работодатели , западните компании като цяло са за предпочитаме.

    Нередност?
  • 2
    zstoykov avatar :-|
    Zhivko Stoykov

    Продължаваме да се молим държавата да ме "оправи" този сектор.

    Нередност?
  • 3
    zstoykov avatar :-|
    Zhivko Stoykov
    • + 1

    *не "оправи"

    Нередност?
Нов коментар