// K2: Бизнесът / Технологии
Силициевата долина срещу тероризма
Водещите технологични компании искат да помагат в битката срещу "Ислямска държава" и подобни организации
Илюстрация |
Битката срещу терористичните организации по света не може да се води само чрез класически военни операции. Особено в ерата на технологиите и дигиталните комуникации, които са колкото удобни за масовия потребител, толкова полезни и за онези с не толкова чисти намерения. Което прави ролята на технологичните гиганти особено важна.
Както правителствата по света, така и компаниите осъзнават този факт. И двете страни са на мнение, че битката с терористите трябва да е и дигитална, но имат доста различни идеи какво точно трябва да се направи. Тези различия практически не позволяват на разгръщането на общ дигитален фронт и терористичните организации имат доста голяма свобода в глобалната мрежа. Докато политици и корпорации спорят, терористите се възползват и използват интернет за набиране на последователи, разпространяване на пропаганда и комуникация. В началото на този месец представители на Силициевата долина, американските служби и правителството проведоха ключова среща, която да сближи позициите им.
На срещата е имало представители на Apple, Facebook, Twitter, Microsoft, YouTube, PayPal, Yahoo, LinkedIn, Dropbox, CloudFlare и много други. Присъствали са и директорите на ФБР и Агенцията за национална сигурност (NSA), директорът на кабинета на Белия дом и др. Основната цел на срещата е била намиране на общи точки за действие срещу терористите. Източници на в. The Guardian твърдят, че сред обсъжданите теми са били възможности за използване на технологии и интернет услуги в битката срещу тези организации. Потърсено е и мнението на компаниите за потенциална кампания в социалните мрежи, която да дискредитира "Ислямска държава". Представителите на властите са били отворени за всякакви други идеи, които да усложнят работата и комуникацията на терористите чрез технологии и интернет.
Представителите на Силициевата долина обаче имат категорични искания. Изпълнителният директор на Apple Тим Кук например смята, че правителството не само не трябва да приема закони за осигуряване на задни вратички за улеснен достъп на агенциите до криптирането съдържание, но и трябва публично да изрази своята подкрепа за технологията като сигурна и полезна. През последните месеци сенатори и дори ФБР обвиняват Apple, че криптираните й услуги помагат най-вече на терористите. Компанията пък не отстъпва от своята позиция, че отслабването на сигурността ще навреди на всички други, но не и на тези, които са отвъд закона.
Главният оперативен директор на Facebook Шерил Сандбърг пък представи специален алгоритъм, който преценява дали потребител на социалната мрежа е склонен към самоубийство. Представителите на разузнавателните агенции се надяват той да бъде преработен да разпознава кога човек се радикализира според публикациите му в мрежата. Остава неясно какъв е бил отговорът на Сандбърг. Като цяло и двете страни в дискусията са останали доволни. Предишни подобни срещи завършваха с пълен провал, като компаниите бяха категорично против изложените идеи. "Останах приятно изненадан от тона на разговора", коментира изпълнителният директор на CloudFlare Матю Принс. Ръководителят на звеното за сигурност на Intel Кристофър Йънг също казва, че дискусията е била ползотворна.
Още по темата
Увеличава се натискът за публични предлагания в технологичния сектор
През тази година едва 14 компании са излезли на борсата
25 окт 2016Неоправданите технологични надежди
Основните тенденции от 2015 г., които не успяха да покрият първоначалните очаквания за бърз успех
9 яну 2016Тeхнологичните истории на 2015 г.
Какво се случи в света на науката и технологиите през изминалата година
2 яну 2016Пет тренда, които променят медиите
Никога в историята на човечеството не се е произвеждало толкова много съдържание, но бизнес моделът на много от "старите" медии продължава да е в криза
24 дек 2015Още една причина да си потърсите ново хоби
Напредъкът на изкуствения интелект и роботиката може да освободи доста хора от задълженията им към техните работодатели
23 дек 2015Българската следа в борбата с бедността
Как една българска технологична компания създава софтуер за микрофинансиране и помага на Бил Гейтс
11 дек 2015
Частната космическа компания изведе микросателити в орбита за десети пореден път
6 дек 2019, 974 прочитания

Как технологиите промениха до неузнаваемост лечебното заведение "Д-р Димитър Чакмаков" в Раднево
6 дек 2019, 637 прочитания
6 дек 2019, 3395 прочитания
6 дек 2019, 2574 прочитания
6 дек 2019, 1764 прочитания
6 дек 2019, 1635 прочитания
6 дек 2019, 1353 прочитания
Проектът, обединяващ 900 учени от 15 държави доказва, че Айнщайн е бил прав