"Новият ни телефон ще промени пазара..." През годините тази фраза е изричана безброй пъти на Световния мобилен конгрес (MWC) в Барселона, в повечето случаи без особено покритие. И тази година не липсваха подобни твърдения на изложението, което събира водещите играчи в мобилния сегмент. Голяма част от производителите на смартфони представиха последните си модели. Но с малки изключения джаджите почти не се различават една от друга. Далеч по-интересните истории от MWC са тенденциите и технологиите, които наистина ще променят пазара в следващите години. Сред тях са виртуалната и добавената реалност, петото поколение мобилни услуги 5G, интернет на нещата и др.
Пет на късмет
Докато 4G тепърва се въвежда в България, светът говори усилено за следващия етап в еволюцията на мобилната връзка. В Барселона много компании като Intel, Nokia, Еricsson и Qualcomm представиха проектите си в този сегмент. До окончателното пускане на напълно работеща услуга остават няколко години. За гигантите 5G не е просто поредното число след четвъртото поколение. "Не става дума просто за следващото поколение връзка, а за промяна на цялата инфраструктура и центрове около нея", заяви технологичният директор на Lenovo Питър Хортензиус. Производителите предвиждат скорости до три гигабита на секунда. Което не означава просто по-бързо зареждане на сайтове, приложения и видео. Според Intel стандартът ще доведе до "мрежова революция", който ще позволи на свързаните устройства в коли, домове, заводи и т.н. да достигнат пълния си потенциал. Очакванията са броят им да достигне 50 млрд. до 2020 г. Положителният факт е, че всички играчи в сегмента са готови да си сътрудничат, за да направят 5G възможно колкото се може по-бързо. В Барселона Intel обяви партньорства с оператори производители като AT&T, ZTE и др. Qualcomm и Ericsson ще си партнират в тестването на стандарта, а те работиха и по въвеждането на 3G и 4G. "2020-та е годината, в която окончателно ще видим глобално покритие на 5G", обяви изпълнителният директор на Nokia Раджив Сури.
Без съмнение въвеждането на 5G ще отнеме време. А и в Барселона изпълнителният директор на Facebook Марк Зукърбърг напомни, че немалко хора на планетата, включително и в Европа и САЩ, все още използват 2G. "Трябва да сме внимателни в ентусиазма си - все едно да сложиш на бебе фланелка на Харвард с випуск 2035", коментира експертът в Recon Analytics Роджър Ентнър. Въпреки това петото поколение мобилни услуги е изключително важно, тъй като върху него ще стъпят и другите технологии на бъдещето като виртуалната реалност, автономните коли, интернет на нещата и др.
Дойде VRеме
Най-много пространство чисто като квадратни метри в Барселона заемаше виртуалната реалност (VR). Samsung демонстрираха възможностите на технологията, като посетителите можеха да се "пуснат" на влакче в увеселителен парк. Южнокорейският оператор SK Telecom пък водеше гостите си на подводен тур. Facebook обяви партньорството си със Samsung в този сегмент. "Виртуалната реалност е следващата голяма платформа, всеки може да създаде и преживее каквото си поиска. Макар засега усилията да са съсредоточени основно в областта на гейминга, технологията бързо се развива", заяви Зукърбърг в Барселона. Мобилната индустрия залага сериозни пари на сегмента, без все още да е ясно колко успешен ще е той. През тази година за първи път ще се усети масово навлизане на технологията на пазара - ще излязат очилата Oculus Rift на Facebook, които ще струват 599 долара. HTC пък ще пусне продукта си Vive, който засега получава най-добри оценки от експертите. В партньорство с Valve тайванската компания залага на различен подход, тъй като Vive e вързан постоянно с кабел към компютър, който е нужен заради нужната огромна изчислителна мощ. Продуктът получи страхотни оценки в Барселона. Проблем е цената - Vive ще струва 799 долара, като ще се предлага от април.
Макар технологията все още да е в началните си стъпки на развитие и ограничена основно върху гейминга и развлеченията, възможните приложения в бизнеса и услугите са огромни. Тя тепърва ще се използва в търговията и индустрията. Британска компания дори предлага възможността да играеш виртуален хазарт, без нуждата да посещаваш казино. Но както и при 5G, пълноценното въвеждане на технологията ще отнеме време. "Остават няколко години до използването във всекидневието на добавената и виртуалната реалност - в момента устройствата все още са твърде тежки, могат да доведат до завиване на свят. В течение на времето това ще се промени", коментира Питър Хортензиус от Lenovo в Барселона.
Нещата в интернет
Макар основните теми в Барселона винаги да се движат около потребителските джаджи, интернет на нещата (IoT) зае централно място в тазгодишните разговори около най-перспективните технологии. И не толкова по теми като как ще свързваме печката с хладилника в умния ни дом, а как технологията ще помогне на бизнеса да стане по-ефективен. Според Gartner пазарът само през тази година ще достигне 100 млрд. долара, а до 2020 г. ще надхвърли 250 млрд. долара. Приложенията са най-различни и се срещат на най-неочакваните места. Например Fujitsu представи устройство, което се прикачва на главата на крава и събира данни за движението и храненето й. После данните се прехвърлят към ветеринара и селското стопанство, които да следят здравето й. "Като разговаряме за сензори, трябва да си представим как може да ги инсталираме във всичко и да решим земеделски, хранителни, водни проблеми", заяви пред DW Чък Робинс, изпълнителен директор на производителя на мрежово оборудване Cisco. В Барселона Qualcomm пък представи проекта си за Ню Йорк LinkNYC, който скоро ще тръгне в мегаполиса. Той ще превърне телефонните будки в зони с безплатен Wi-Fi и разговори и ще сложи сензори на места като кофите за боклук, които да сигнализират, когато са пълни.
Някои проекти са свързани с партньорства между няколко компании и покриват както потребителския, така и сегмента на умните градове. Например Seat обяви партньорство със Samsung и SAP, което ще позволи на шофьорите да запазват и автоматично да плащат за паркоместа през телефоните или системата на колата. Испанската марка, която е част от Volskwagen, също така работи с Accenture върху система, която да свързва автомобила с домашните уреди и системи.
Всички тези джаджи и платформи няма да са налични още от утре. Или дори от догодина. Но конгресът в Барселона ясно показва, че смартфоните са само една част от мобилния свят и са своеобразен портал към технологиите на бъдещето.

"Новият ни телефон ще промени пазара..." През годините тази фраза е изричана безброй пъти на Световния мобилен конгрес (MWC) в Барселона, в повечето случаи без особено покритие. И тази година не липсваха подобни твърдения на изложението, което събира водещите играчи в мобилния сегмент. Голяма част от производителите на смартфони представиха последните си модели. Но с малки изключения джаджите почти не се различават една от друга. Далеч по-интересните истории от MWC са тенденциите и технологиите, които наистина ще променят пазара в следващите години. Сред тях са виртуалната и добавената реалност, петото поколение мобилни услуги 5G, интернет на нещата и др.
4 коментара