Новата космическа надпревара
Приземяването на ракета носител от SpaceX на Илон Мъск нажежава конкуренцията в сектора
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Космическите изследвания са изключително скъпо начинание. Дори само извеждането на сателит в орбита струва стотици милиони евро. Причините са много – от нужния огромен технологичен ресурс, през инфраструктура до ноу-хау и др. Полетите се оскъпяват значително заради факта, че само малка част от цялата ракета отива в околоземна орбита или в открития Космос. Всичко друго остава под формата на космически боклук или изгаря в атмосферата. Това е все едно да отидете с кола от София до Бургас и накрая да запалите автомобила си, като вземете само волана. Всяко едно пътуване ще ви струва много. Но само си представете възможността за ползване на голяма част от ракетите носители многократно. Това ще свали драстично цената на извеждането на товари в Космоса. Задачата никак не е лесна, особено ако трябва да изведеш сателит и след това да приземиш невредимо първата степен на ракетата на дистанционно управляема платформа в океана. Изисква се къртовска работа, прецизност и доста неуспешни опити. Или поне до 8 април, когато компанията SpaceX на милиардера Илон Мъск успя да приземи успешно своята първа степен на ракетата носител Falcon 9.
Постижението може да е наистина историческо, но тепърва ще видим ефекта от него през следващите години и той би трябвало да промени начина на мислене в цялата индустрия.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
4 коментара
"първата фаза на ракетата" - употребата на подобни изрази сваля нивото на компетентност на статията до около 0-та. И в англоезичната, и в руската терминолугия се ползва понятието "степен". Фазите като цяло характеризират част от някакъв процес. Може да има фаза на полета. Степените (в случая) характеризират част от някаква структура. Всичко това идва да покаже, че освен дупки в космическата тематика, налице са пропуски и в общата техническа култура.
До коментар [#1] от "hirschfeld":
Господин Арнаудов е превеждал директно с речника, а там stage => фаза. От къде да знае той, че тук за степени става дума. Важното е статии да се пишат, няма значение какво е съдържанието им.
Ами какво правим с индийската комерческа програма за изстрелване на спътници? Няхната цена е 15 млн. на изстрелване, докато Мъск на този етап го е докарал до 60 млн. с тенденция да го свали двойно. И пак ще е двойно по-висока от индийците. Как го правят индийците - не знам. Но досега нямат засечка, освен при първото тестово изстрелване. Обвиняват ги в държавно субсидиране, но щом возят евтино клиентът ще избере евтиното.. Другото е без значение:
http://www.blitz.bg/news/article/407588
руснаците ще охладят супата в близките 2 -3 години.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.