Топло, топло...
В опит да предвидят последствията от парниковия ефект учени изучават досегашната еволюция на Земята
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Представете си свят, където полярните ледени шапки се топят, морското равнище застрашително се повишава, а атмосферата е наситена с въглероден диоксид. Звучи познато, нали? Всъщност не става дума за съвремието. Нито пък за сцена от екологичния документален филм "Неудобната истина" на бившия щатски вицепрезидент Ал Гор. Добре дошли в Плиоцена - геологически период, "сполетял" съвсем реално добрата стара Земя преди около три милиона години. Не е много ясно какво точно е предизвикало увеличаването на парниковите газове в този отрязък от време. Сигурно е обаче, че високите нива на въглеродния диоксид са загрели планетата, задържайки топлината в атмосферата.
За да получат по-добра представа какво би могло да се случи с нашия свят в условията на глобално повишаване на температурата, различни екипи изследователи решават да се вгледат в геологичното минало и да изучат по-подробно по-топлите периоди от него. В тази категория попада например последният период на мезозойската ера, наречен Креда, и най-вече времето преди около 90 млн. години или пък границата между Палеоцена и Еоцена преди около 56 млн. години.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.