// K2: Бизнесът / Технологии

Планетата на раците
Учените именуваха нов вид ракообразно, който се размножава чрез клониране и вече наброява милиони екземпляри в Европа и Африка
Тези редове може да ви звучат като сценарий на особено нискобюджетен филм на ужасите, но всъщност са една от историите, които занимават глобалната научна общност в последната седмица. Става въпрос за мраморния рак, отскоро кръстен Procambarus virginalis. В реалността създанието се побира в шепа и е много близък роднина на сладководния рак. На пръв поглед Procambarus virginalis не е с нищо по-различен от другите ракообразни. С изключение на това, че може да се клонира. Всички живи мраморни раци днес, а те са милиони, са точни генетични копия на първия женски екземпляр от този вид.
Първият мраморен рак е женски. И както се оказва, напълно самодостатъчен. Procambarus virginalis може да предизвика собствените си яйцеклетки да започнат да се делят и да се развият до нови ембриони. Всяко ново поколение се състои от женски екземпляри, а всеки от тях носи идентично копие на трите набора от хромозоми. Така на практика всички мраморни раци са клонинги.
Първият собственик на Procambarus virginalis подарил поколенията раци на свои приятели, твърди статия на New York Times. Не след дълго ракообразните започнали да се появяват в зоомагазини в Германия. Собствениците им пък оставали озадачени от факта, че ракът снася яйца, без да се чифтосва с партньор. Вероятно това е накарало много хора да оставят поколенията в близки водни басейни. Днес видът е покорил почти изцяло Централна и Западна Европа и може да бъде открит и в Африка. Милиони екземпляри от този вид има в Германия, Чехия, Унгария, Хърватия, Украйна и Япония. В Мадагаскар мраморните раци се появяват през 2007 г. и 10 години по-късно вече застрашават местните видове раци.
Мраморният рак е собствен вид едва от декември, когато немският учен Франк Лико му дава името virginalis. Екипът от учени не знае къде точно се е зародил видът, но е съвсем възможно това да е любителски аквариум в случаен германски дом.
В краткосрочен план стратегията на новия вид за безполово размножаване работи добре. На практика всяко потомство е плодородно, а популацията се размножава с невиждана скорост. Ако обаче патоген намери начин да атакува един екземпляр от вида, стратегията му ще успее с всеки клонинг. Virginalis няма защитните сили на различните комбинации от гени, които увеличават шансовете му срещу външни атаки. Най-младия вид го очаква несигурно бъдеще.
Още по темата
Да върнем мамутите или да пазим слоновете
Възстановяването на сравнително скоро изчезнали видове ще е възможно до няколко години, но от икономическа гледна точка е по-добре да инвестираме средствата в запазване на застрашените
12 мар 2017Учените разработиха революционен метод за прецизно манипулиране на гени, което може да доведе до създаването на нови животински видове или до връщане на изчезнали
8 авг 2015
"Паник бутон" автоматично ще приземява самолетите на най-близкото летище
12 дек 2019, 408 прочитания

Предприятието е второто на групата в Европа, което въведе системи за оптимизация на производството
8 дек 2019, 3859 прочитания
11 дек 2019, 15137 прочитания
11 дек 2019, 4315 прочитания
11 дек 2019, 1868 прочитания
11 дек 2019, 1500 прочитания
11 дек 2019, 1249 прочитания
Мрежата от базови станции ще бъде достъпна за безплатно ползване от разработчици и компании