Убиецът на пластмаса
Учени са разработили ензим, който разгражда полетиленовите опаковки за дни


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Изследователски екипи от няколко държави са успели да синтезират революционен нов ензим, който в дългосрочен план може да се окаже решение на все по-сериозния проблем с пластмасовите отпадъци. Разработката е дело на учени от Университета в Портсмут, Великобритания, и Националната лаборатория за възобновяеми енергоизточници (NREL) към щатското министерство на енергетиката. Тя се базира на предишната работа на техни японски колеги, обявили странно и неочаквано откритие само преди 2 години. През май 2016 г. група японски учени съобщиха, че са успели да изолират бактерия, хранеща се с пластмаса от типа "полиетилен терефталат", или PET. От този петролен субпродукт се правят повечето опаковки за храни и напитки, замърсяващи околната среда.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
PET и PEF не са някакви разновидности на полиетилена, въпреки че се съдържа в името им. Не си приличат нито по получаване, нито по свойства. В органичната химия наименованията не се образуват по начин, който да дава представа за свойствата им.
С всяко преписване на новината се скъсява срокът :)))
Преди няколко дни в оригинала пишеше, че основният недостатък е, че работи прекалено бавно, после в други медии пишеха, че не е достатъяно бързо, после други писаха, че става за месеци, и т.н. и т.н. И днес при поредното преписване Капитал вече твърди, че работи за яасове! :)))
Утре в Плик очаквайте, че ще работи за часове....трябва много бързо да си пием фантата преди да се е разпаднала бутилката :))))
Аз така и не разбрах след като се разгражда пластмасата, в какво се превръща ?
Тези бактерии, ако се хранят с нея, после какво дрискат ?
С един куршум - два заека !
Освен справянето с планините от боклуци , намаляване допълнително нуждите от петрол - демек куршум по петролните мафии !!!
До коментар [#3] от "slon":
Въглероден диоксид и вода, след няколко преработки.
PETase breaks down PET-plastic to monomeric mono-2-hydroxyethyl terephthalate (MHET) molecules. MHET is broken down in these bacteria to hydroxyethyl terephthalate with the help of MHETase enzyme. Hydroxyethyl terephthalate breaks down in water to terephthalic acid and ethylene glycol, which are environmentally harmless as they are broken down further to produce carbon dioxide and water.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.