Малката изчислителна армия на България
За какво се ползват двата суперкомпютъра "Авитохол" в БАН и Nestum в "София тех парк"
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
В края на 1993 г. суперкомпютърът Numerical Wind Tunnel на японската корпорация Fujitsu оглавява класацията TOP 500 на най-мощните изчислителни машини в света и остава на върха й 2 години. По сегашните стандарти неговата мощ е малко по-малка от тази на ... iPhone. Звучи забавно, но не е учудващо. В последните години изчислителната сила на суперкомпютрите расте експоненциално, а динамиката е огромна - само преди броени дни IBM детронира досегашния лидер - китайския Sunway TaihuLight, с двойно по-мощния Summit и върна САЩ начело на класацията.
Макар и далече от този суперконкурентен свят, България има своята малка високоизчислителна армия, водена от "Авитохол" в Института по информационни и комуникационни технологии (ИИКТ) към БАН - най-мощният суперкомпютър на целия Балкански полуостров. Близо до понятието "суперкомпютър" е и клъстерът Nestum в Лабораторията за високопроизводителни изчисления към "София тех парк", а в София има още три машини за високопроизводителни изчисления (High-performance Computing, или HPC) - "Мадара" в Института по органична химия към БАН, "Физон" във Физическия факултет на Софийския университет и още една HPC машина в БАН, която работи заедно с "Авитохол".
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
9 коментара
За скромните ресурси и възможности, с които разполагат нашите учени, постижението им заслужава уважение, при това е само началото. Успех в по - нататъшните развойни разработки и дано застанем на челните места в състезанието, там, където винаги и сме били като нация !
Колко е жалко, че талантливите ни учени са поставени в такова унизително положение.
До коментар [#3] от "Dimiter Tsvetkov":
ters-run-Linux-GNU-Linux-is-just-one-of-many-opera ting-systems
Всички са на Линукс. Всъщност, огромната част от суперкомпютрите по света (над 90%) са на Линукс.
Тук е добре обяснено защо: https://www.quora.com/Why-do-nearly-all-supercompu
Според мен вместо да се закупуват суперкомпютри чиято производителност много бързо ще падне до нивото на iPhone по-добре е да се наемат необходимите изчислителни мощности в облак. Плащаш само колкото ти е необходимо и винаги си на върха на прогреса.
До коментар [#2] от "evpetra":
И къде видяхте някакви доказателства за "талантливи" учени ?. Не го познавам лично но по принцип "поиграли са си със суперкомютър" не доказва талант. Някакви публикации, импакт фактор, присъствие в независими класиации ? Вместо това виждаме мрънкане за пари и типичното балканско мерене на "най-големия ..."
До коментар [#5] от "Fred: Бойко Борисов-Ледоразбивача пред БСП":
Само че в облака се плаща за ползване и много по-трудно ще се скрие факта че машината си виси свободна през повечето време. Отделно плащането на сметките в амазон/гугъл/азур е директно и е много по-трудно да се отклонят пари.
Друго си е да изкрънкаш милион-два за сграда, помещения, инсталация, после да сложиш два рутера да мигат в един рак и да викнеш журналистите да се оплачеш че държавата не ти дава още 2-3 милиона. Ако мрънкаш достатъчно, ше ти пуснат още няколко милиона, сериозен процент ще изтече към комисионни и все ще може да купите нещо изпаднало с останалите стотинки. Накратно, принципа е как се казваше в казармата, с*ри бавно защото службата си тече
Сигурен съм, че по общежитията в Студентски град има копачи на койни със значително повече изчислителна мощност от "суперкомпютрите" на БАН :-Д
За да е статията на необхдимото ниво трябва да се дадат сравнителни данни за компютъра. По този начин финансовата информация ще може да бъде съпоставена с техническата от читателите. Иначе статията става бесмислена , то си личи и от коментарите на хората които не знаят каква е реалната мощ на машината.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.