Защо Европа няма технологичен гигант
Причините в ЕС да няма компания от ранга на Google или Amazon варират от културни до регулаторни
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
- Причините в ЕС да няма технологичен гигант от ранга на Google или Amazon варират от културни до регулаторни.
- На континента липсват насочени към масовия потребител големи техкомпании.
- Ако Европа иска да отгледа свой шампион, трябва да приеме, че той ще бъде монополист, който се захранва с данни.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
16 коментара
Твърдение
Амазон, Епъл, Гугъл и ФБ не са американски. Те са наднационални, мултинационални, глобални. Имат дъщерни компании навсякъде, където не е Китай... но дори и там.
Амазон и другите подобни не са платили никъде данък... От нашите джебове - в офшорни парадиси..
Сименс? Ериксон? Един ред телекоми? Производители на Автомобили? ЦЕРН?
До коментар [#1] от "Da be.. da..":
Очевидно нищо не ти е станало ясно. Става въпрос за ИТ сфера, иначе казано с прости думи като за теб - "онея дето цъкат на компютриту, бате бате."
Статията споменава ред причини. За мен измежду тези, които са споменати най-важната е раздробеността на пазара на ЕС. Де факто не е единен пазар, а 28 различни пазара. По ред причини - езикови, правни и пр. Най-големият пазар в ЕС е немският, а той е от 82 милиона души. От мен да мине, да добавим към него и австрийския - и стават 90 милиона. Това е най-големият европейски бизнес полигон. Сравни с това САЩ (350 милиона) или Китай - над милиард.
Другото е финансирането за което се спомена. В Европа почти няма ИПО-та. По ред причини. Европейските финансовите пазари са доста раздробени. Най-големият е немският, ама колко не-немци знаят немски? Ясно е защо никой не се е засилил да прави ИПО-та там. От там няма и финансиране.
прод. от #3:
Също ЕС здраво изостава от САЩ с базовата наука. Сред 20-те най-добри университета в света (http://www.shanghairanking.com/arwu2019.html) има само 3 европейски, но нито един от тях не е от ЕС (2 са британски, но скоро те вече няма да са в ЕС).
Просто ЕС в продължение на десетилетия неглижира инвестициите в базовата наука. Най-добрия френски университет (Сорбоната) има годишен бюджет от 650 мил евро. Най-добрият немски университет (Хайделберг) има бюджет от около 500 мил евро. За сравнение - Год. бюджет на Харвард е 5 млрд долара, т.е. близо 10 пъти повече от най-добрия френски и най-добрия немски университет. А САЩ не са с 10 пъти по-голямо население от Франция или Германия.
И така е вече над 50 години.
На кратко - ЕС просто бере плодовете на половин век неглижиране на базовата наука.
Преди да се опитват да отгледат индустриални шампиони, ЕС трябва да се опита да отгледа академични шампиони. Иначе пак ще поставя каруцата пред коня. Това означава рязко да увеличи парите за наука. Също означава и концентриране на средствата в сравнително малък брой университети (макс. 20). Тогава вече може и да има шанс поне малко да съкрати дистанцията със САЩ.
"Преди всичко разликите между Европа и САЩ, родината на петте най-големи технологични компании в света, са културни."
"Най-големият проблем на България е лошият човешки материал", каза Б. Борисов през 2009-та
реално проблемът е в тоновете безсмислени регулации и смешно високите данъци. след няколко години, след като тия отрепки бъдат отстранени европа ще започне да наваксва. смешно е да се твърди, че европа - люлката на цивилизацията изостава технически поради "културни причини".
https://www.dnes.bg/notifikacii/2019/11/25/kraiat- na-politicheskite-reklami-v-internet-e-blizo.43070 2
но статията е писана от поредното метросексуално полумомченце, което не е построило и кучешка колибка за жалкия си, абсолютно безсмислен живот, ама си позволява да лепи етикети. доста жалко.
До коментар [#1] от "Da be.. da..":
ако плащаха безсмислени социалистически данъци, никога нямаше да станат гугъл, амазон и епъл.
защо социалистите не си живеят техния си социализъм сами, не си събират данъците един от друг и не оставят пълноценните нормални хора на спокойствие? откъде това проклето желание да повлекат всички със себе си в лайната?
НЯМА И ДА ИМА НИКОГА
Левичарите, които почти са овладели Европа (Северна със сигурност) ще се погрижат за това.
Европа и без това е обрасла с регулации и бюрокрация.
Левичарите вече успяха да наложат на бизнеса джендър-законодателство, което в Германия вече е факт - в управителните съвети на фирмите трябва да влизат не най-достойните, а да има определени квоти, засега само по полов признак, а утре - и по други.
Европа уверено върви напред към 1984.
В САЩ обаче битката с неомарксизма вече се води с огромно напрежение и твърде е вероятно ной да понесе страшен удар с преизбирането на Тръмпича (Господ здраве да му дава)
ЕВРОПА НЕМА ШАНС
И базовото причина е точно КУЛТУРНА.
Отдавна вече САЩ са културна столица на света във всяко отношение - и в масовата, и в елитарната култура и в науката. Европа се превръща в застаряваща(психологически) провинция, където и самите политици са някакви плазмодии.
Факт е, че в Европа вече управляват жените - първият признак за дегенерация на обществото, просто мъже сред политиците просто няма.
И ако дъщерята (САЩ) не се погрижи за старата си майка (Европа), с нея е свършено
ЕВРОПА НЕМА ШАНС 2
(причината е кулйурна) В Европа делът на младите предприемачи от определена квота население е около 10 пъти по-малък отколкото в САЩ. Младите хора в Европа не желаят да рискуват и предпочитат да станат наемни работници. Това е културна особенст, психология.
В САЩ е нормално един предприемач да е фалирал 2-3 пъти. В Европа такъв човек се стихматизира. Това също е културна особеност. Следвоенна Европа стана по-лява и ролята на държавата рязко порасна. А пък ЕС се превърна в нещо като социалистически ЕССР (Европейски съветски социалистически републики), където държавата регламентира всичко, от формата на краставицата до квоти за жени в компаниите.
Малцина знаят, че най-иновативната страна в ЕС БЕШЕ Великобритания, там бяха почти половината нововъзникнали иновативни компании ( културната среда е малко по-различна, а и капитализмът е в по-чист вид)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.