Индийска приказка за българския интернет
Николай Горчилов, Виктор Францес и Пламен Петков налагат българския интернет модел в Индия чрез доставчика Excitel, който вече има над половин милион абонати


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
- Индийският доставчик на интернет Excitel, основан от Николай Горчилов, Виктор Францес и Пламен Петков, вече има над половин милион абонати.
- Компанията обединява стотици малки доставчици на интернет в Индия.
- Excitel се подготвя за рунд финансиране на стойност 20 млн. евро.
Три са безспорните гордости на България, с които всеки е съгласен: САЩ '94, киселото мляко и бързият интернет. И докато за първите две основната заслуга е на природата, обяснението за скоростта и цените на интернета в България е малко по-сложно - те се дължат основно на независимите доставчици от началото на века и тяхната успешно спечелена битка за дерегулация в зората на масовото опъване на кабели. Днес трима от представителите на онова поколение - Николай Горчилов и Виктор Францес от "Орбител" заедно с Пламен Петков от русенската Networx, пренасят този модел на индийския пазар, където таванът за развитие, с който са се срещнали в България, липсва.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
12 коментара
Явно си е струвало.
Винаги съм вярвал, че малките фирми ще спасят икономиката. И ето, тази малка фирма е обнадеждаващ пример за това.
Поне няма на ръка да опъват кабелите ! Има слонове за тая работа ...
Респект, за идеята, смелостта и умението.
Който ебил в Индия, знае за предизвикателствата там. Пазара е огромен, неразвит, бедни в цялостта си потребители, но явно са намерили баланс и начин.
А за България Ники е прав, тук стойм в най-добрия случай на място и ще го докараме до ситуацията в Германия, да имаме безумно скъп за качеството и подръжката интернет.
Не мога да разбера, какво имат предвид с това:
"България беше в топ 5 на света преди 15 години по скорост на фиксирания интернет, сега вече е на 52-ро място."
Интернет скоростите се дигат драстично-сега се предлага 1Gbps интернет...за 30 лева на месец. Това ако не е развитие, не знам какво е.
До коментар [#] от "":
Привет,
Както е написано и в статията - цитира се класацията на Ookla "Speedtest Global Index".
Можете да я видите тук: https://www.speedtest.net/global-index
Към април 2021 г. България е на 11 място по скорост на мобилната мрежа и 54 място по скорост на фиксирания интернет.
Поздрави,
Йоан
Страхотна статия.
Чакаме още подвизи :)
Успех в следващия рунд!
Жалко че международна компания която е дала скоростен Интернет на една бананова република ще ни изпревари
До коментар [#] от "":
Това 1Gbps..... къде, само по рекламите! Смених трима доставчика, всички рекламират скорост ДО...., никой не казва гарантирам скорост НАД 20 или 50 Mbps А Н. Горчилов е визионер!! И мисля че фамилията му беше Горчилков. Желая му успех.
Предлагат се и гарантирани, Chiche, бяха специалност на Орбител навремето. Ама и цените са по-различни.
Като се сравняват продукти и цени, трябва да се вземе предвид и стандартът. Щото скандинавците и те имат бръз нет, ама не искате да чувате цената. В Лондон 1 GbE струва 90 паунда. И т.н.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.