Starliner отново не полетя в космоса, летният му "времеви прозорец" може да се затвори
Изстрелването на частният апарат на Boeing беше отложено във вторник и сряда заради потенциален проблем със системата за маневриране
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Лошият късмет продължава да преследва CST-100 Starliner - новата частна капсула за транспортиране на астронавти до Международната космическа станция (МКС), произведена от Boeing по поръчка на щатската космическа агенция NASA. След като в петък нейното второ безпилотно тестово изстрелване беше отложено заради серията проблеми с новия руски модул "Наука", който се скачи с МКС и обърка нейната пространствена ориентация, същото се случи във вторник и сряда. Този път причината беше в самия орбитален апарат и по-точно в данните, подавани от сензор в системата за маневриране в космоса.
Според Boeing и NASA малко преди часа на изстрелването във вторник специалистите в контролния център са започнали да получават индикации, че един от клапаните на въпросната система е в неправилна позиция. Целият следобед сервизните екипи са се опитвали да проверят "на терен" дали става дума за реален проблем с клапана, или просто за заблуждаващи данни, подавани от сензорите поради някаква причина. И тъй като те не успяват да достигнат до еднозначен отговор в полеви условия, NASA и Boeing взимат решение да отменят и следващия потенциален старт в сряда, след което прибират в хангара капсулата и ракетата-носител Atlas V за по-детайлна инспекция. Последното означава отлагане на потенциалния старт поне с още 2-3 дни. Ако обаче се окаже, че наистина има по-сериозен проблем с горивните клапани, ремонтните работи могат да отнемат седмици, тъй като налагат и разделяне на капсулата от нейния сервизен модул. "Екипът ни работи усилено, за да гарантира безопасността и успеха на мисията. Няма да стартираме, докато апаратът не започне да функционира в норма и експертите са уверени, че е готов за полет", коментира Джон Волмър, вицепрезидент и програмен мениджър на Boeing по линия на програмата за комерсиални пилотирани космически полети.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
1 коментар
Не е като да правят самолети ...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.