Вторият щурм към Луната
NASA се готви да изпробва най-мощната ракета носител, създавана до момента, която да върне човечеството в далечния Космос след около две години


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
"Били сме вече там." Това беше сухата реплика, с която преди около 11 години бившият американски президент Барак Обама с лека ръка прекрати космическата програма Constellation. Така той зачеркна амбициозните планове на своя предшественик Джордж У. Буш не само да върне американските астронавти на Луната, но и да изгради там изследователска база. Вместо това Обама смело обеща подготовка за кацане на астероиди до 2025 г. и на Марс до 2035 г. На практика обаче това бяха все неща, за което човечеството по онова време нямаше нито технологичните възможности, нито достатъчно политическа воля. Година по-късно Обама сложи точка и на легендарната космическа програма Space Shuttlе, без да осъзнава, че по този начин ще лиши САЩ от възможност самостоятелно да изпращат хора в орбита за близо 10 години.
Десетилетие по-късно светът е в зората на нова космическа надпревара. Настоящият щатски президент Джо Байдън избра различен подход и заложи на приемствеността по отношение на Космоса. Той реши да не прекратява настоящата лунна програма Artemis, рестартирана от неговия предшественик Доналд Тръмп. Републиканецът си беше поставил амбициозната (макар и нереалистична) цел да върне САЩ на Луната до 2024 г. и това да бъде "големият финал" на неговия втори мандат.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
1 коментар
Интересни нещо са човешките мечти.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.