Гъбите като строителен материал на бъдещето
От гъбен мицел се разработват новаторски продукти, включително от местни иновативни компании, а сред българския принос е мицелен стиропор
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Икономическото бъдеще на Европа е в кръговата икономика. Това се дефинира от политиките на ЕС и от Зелената сделка. Но докато големият фокус е върху намаляването на въглеродните отпечатъци в промишлеността, енергетиката и транспорта с инициативи от типа Fit For 55, не по-малко важни са и еко решенията в други аспекти от икономиката - например алтернативни и биоразградими материали за производството, които да заменят пластмасовите опаковки.
Биоразградимите материали са нужни, за да може да се справим с екологичната катастрофа, пред която сме изправени. В момента в океаните има над 5.2 трлн. макро- и микрочастици от пластмаса и близо 46 хил. парчета пластмаса на кв. км. Всеки ден около 8 млн пластични частици се отправят с различните течения към една концентрирана точка, известна и като "боклучения остров" (The Great Pacific Garbage Patch). Той е 1.6 млн. кв. км. - три пъти по-голям от Франция.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
1 коментар
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.