Sciant: Приходите ни за 2022 г. растат с над 40%
Ангел Митев, Евлоги Георгиев - изпълнителни директори на Sciant


Съдържание от Sciant

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Компанията
Sciant е създадена през 2016 г и се занимава с разработване на ИТ решения за бизнеса. Компанията работи както с големи предприятия, така и с бързо развиващи се стартиращи компании по целия свят. Сред клиентите на Sciant са DHL, Shift4, Avalara, Oracle, Ligentia, Sonder, Oaky, Pace Revenue и други. Компанията присъства в престижната класация на Financial Times за 1000 най-бързо развиващи се компании в две поредни години - 2021 и 2022 г. През 2022 г. платформата за оценка и отзиви Clutch обяви Sciant за лидер в предоставянето на B2B услуги в България. Sciant има офиси в София и Пловдив. От ноември 2021 е част от Sirma Group Holding.Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните плановеКомпанията
Sciant е създадена през 2016 г и се занимава с разработване на ИТ решения за бизнеса. Компанията работи както с големи предприятия, така и с бързо развиващи се стартиращи компании по целия свят. Сред клиентите на Sciant са DHL, Shift4, Avalara, Oracle, Ligentia, Sonder, Oaky, Pace Revenue и други. Компанията присъства в престижната класация на Financial Times за 1000 най-бързо развиващи се компании в две поредни години - 2021 и 2022 г. През 2022 г. платформата за оценка и отзиви Clutch обяви Sciant за лидер в предоставянето на B2B услуги в България. Sciant има офиси в София и Пловдив. От ноември 2021 е част от Sirma Group Holding.Тази седмица обявихте, че Sciant разширява бизнеса си и придобива албанската ИТ компанияReSolutions?
Ангел Митев: Преди малко повече от една година започнахме да си партнираме с албанската компания ReSolutions. Заедно с екипа там предоставяме на нашите клиенти успешни и доказани решения за техния бизнес. Успехите и растежът, които постигнахме през това време, логично доведоха до решението за придобиването на компанията и сливането ѝ в Sciant. Сделката е част от дългосрочния план за развитие и цели да ускори растежа на компанията.

Евлоги Георгиев: През 2022 г. успяхме значително да разширим бизнеса си. Офисът в Тирана се разраства изключително бързо. За това значително допринесоха колегите Марио Кенга (управител) и Кейди Мериемай (тийм лийд). В момента там има вече 30 служители. Имаме за цел до края на 2023 г. да станат над 50.
Какво се промени за тази една година за Sciant?
Ангел Митев: За 2022 г. можем да се похвалим с ръст в приходите от над 40% спрямо същия период на 2021 г. Броят на проектите, по които работим, също расте. Ние сме solution партньор за нашите клиенти и участваме във всички фази на решенията, които предлагаме - от консултирането и бизнес анализа, през дизайн на системната архитектура до разработката, внедряването и поддръжката. Опитът и експертността на служителите ни позволява те да играят водеща роля във всеки етап на даден проект. Колегите от Албания се включиха редом с останалите и допринасят за успеха и положителната обратна връзка, която получаваме от нашите клиенти и партньори.
Не рискувате ли с оглед на така коментираната и очаквана нова световна криза/рецесия?
Ангел Митев: Предвид растежа на нашата компания трябва да сме проактивни и не можем да си позволим да се движим по течението. Ние предлагаме бизнес решения и очакванията ни са клиентите да продължават да търсят нашите услуги заради опита и квалификацията, които притежаваме. Това е и причината да разглеждаме придобиването на ReSolutions като възможност за развитие, а не риск.
Евлоги Георгиев: Да, задава се сериозна криза. Очаквам да е по-дълбока от всичко, което сме видели през последните 20 години. Но Sciant е много добре организирана компания. Имаме достатъчно натрупан опит и сме профилирани по индустрии. Много по-подготвени сме от конкурентите ни. Не гледаме на кризата като на проблем, а по-скоро като на възможност. Очакваме доста от конкурентите ни да изпитат сериозни проблеми и да вземем част от проектите им. Очакваме тези, базирани в Китай, да отпаднат, а тези в Индия да намалеят.
Кои бяха интересните проекти, по които работихте през изминалата година?
Ангел Митев: Работим за водеща американска компания Shift4. През нейни системи се реализират около 25% от всички разплащания в Щатите. Заедно с техния екип интегрираме разплащателни системи в съществуващи софтуерни продукти в областта на хотелиерството. Крайната цел е гостите на даден хотел или курорт да плащат по-лесно и с по-ниски такси.
В областта на транспорта и логистиката DHL Global Forwarding е наш дългогодишен клиент. Един от последните проекти с тях беше за динамично управление на ценообразуване и тарифиране за пренос на товари с различни видове транспорт - въздушен, морски и наземен. Решението се използва от клиента в различните му локации и офиси по целия свят.
Евлоги Георгиев: Много интересен е проектът за швейцарската банка Alpian. Тя е startup, първата напълно дигитална банка. За нея проектираме и създаваме пълна облачна инфраструктура на облака на Google (GCC). Проектът е голямо предизвикателство. Изискванията за сигурност и стабилност са изключително високи.
Какви са планове ви за развитие оттук нататък?
Евлоги Георгиев: Продължаваме да разрастваме екипите в България и Албания. Паралелно работим за придобиване на фирми в региона. Проучваме възможности за създаване на екипи в държави от Средна Азия. Логична следваща стъпка е разширяване на експертността ни в още индустрии. Както знаете, създаването на наистина работещи "Практики по индустрии" направи модела на Sciant много успешен. Не парадираме, че разбираме от всичко. Напротив, фокусираме се в конкретна индустрия, изграждаме методично "Практика", правим бранда Sciant разпознаваем там и след това повтаряме процеса за нова индустрия.