Американски компании са вложили над 40 млрд. долара в изкуствен интелект в Китай
Инвестициите са една пета от общата сума в периода от 2015 – 2021 г.


Павел Бонкин

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Американски инвеститори, включително Intel и Qualcomm, са направили близо една пета от инвестициите в китайския сектор за изкуствен интелект (AI) в периода 2015 - 2021 г., показва доклад на Center for Security and Emerging Technology (CSET) от Джорджтаунския университет. Този доклад е публикуван на фона на нарастващия контрол върху американските инвестиции в сектора, тъй като администрацията на президента Джо Байдън се готви да въведе нови ограничения за американското финансиране на китайски технологични компании, съобщава Reuters.
- Как Сатя Надела ще се справи с ChatGPT момента на Microsoft
- Сам Олтман - двигателят зад OpenAI и чатбота ChatGPT
Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните плановеАмерикански инвеститори, включително Intel и Qualcomm, са направили близо една пета от инвестициите в китайския сектор за изкуствен интелект (AI) в периода 2015 - 2021 г., показва доклад на Center for Security and Emerging Technology (CSET) от Джорджтаунския университет. Този доклад е публикуван на фона на нарастващия контрол върху американските инвестиции в сектора, тъй като администрацията на президента Джо Байдън се готви да въведе нови ограничения за американското финансиране на китайски технологични компании, съобщава Reuters.
- Как Сатя Надела ще се справи с ChatGPT момента на Microsoft
- Сам Олтман - двигателят зад OpenAI и чатбота ChatGPT
Според доклада, който анализира данни на Crunchbase за изходящите американски инвестиции в китайския AI сектор за разглеждания период, 167 американски инвеститори са участвали в 401 инвестиционни сделки, което прави 17% от 2299 глобални транзакции в китайски компании. Петдесет и процента от тези 401 инвестиции са извършени с участие съвместно на американски и китайски инвеститори, 27% идват единствено от американски инвеститори, 15% са от американски, китайски и чуждестранни инвеститори и 3% са от американски и чуждестранни инвеститори, без китайско участие.
Сделките с американско участие са на обща стойност 40.2 млрд. долара, което са 37% от общите набрани средства от китайските фирми за изкуствен интелект през разглеждания период.
Въпреки че представляват 55% от общия брой, инвестициите с участието на китайски и американски инвеститори, са едва 27% от общата стойност - 10.8 млрд. долара. Изцяло американските инвестиции са 19% от стойността - 7.45 млрд.
Водещият американски инвеститор в китайския AI сектор е фирмата за рисков капитал GGV Capital, която е участвала в 43 от транзакциите, 38% от глобалната инвестиционна дейност на фирмата в изкуствен интелект. GL Ventures и BlueRun Ventures, участвали съответно в 11 и 20 транзакции, са фирмите с най-голям дял инвестиции в китайския AI сектор - съответно 92% и 83% от общия им брой инвестиции в AI. Qualcomm Ventures и Intel Capital са участвали съответно в 13 (21%) и 11 (8%) транзакции.
Участие на компании в черния списък
Според доклада три от транзакциите са извършени с участието на китайските компании SenseTime и iFlytek, които са добавени към американския черен списък през октомври 2019 г. поради обвинения в нарушаване на човешките права, свързани с репресиите срещу уйгурите.
Silicon Valley Bank и Wanxiang American Healthcare Investments Group са инвестирали заедно със SenseTime съответно през декември 2017 г. и юни 2018 г., преди компанията да бъде добавена към черния списък. GSR Ventures обаче е инвестирала редом с iFlytek през ноември 2019 г., един месец, след като китайската компания е влязла в списъка.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.