Френската Ingenico купи българския финтех Phos
Цената на сделката не е обявена, а софийският екип ще бъде удвоен в следващите месеци


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Първата продажба на български финтех с купувач световен лидер в сектора вече е факт, след като младата компания Phos стана собственост на френската Ingenico. Двете страни не дадоха финансови подробности около сделката.
Създадената в София преди шест години компания работи в областта на Software Point of Sale (SoftPoS) решения, като предлага технология, която превръща всеки Android смартфон или таблет в POS терминал и така помага на дребни търговци лесно да въведат картови или Apple Pay и Google Pay плащания в бизнеса си.
Първата продажба на български финтех с купувач световен лидер в сектора вече е факт, след като младата компания Phos стана собственост на френската Ingenico. Двете страни не дадоха финансови подробности около сделката.
Създадената в София преди шест години компания работи в областта на Software Point of Sale (SoftPoS) решения, като предлага технология, която превръща всеки Android смартфон или таблет в POS терминал и така помага на дребни търговци лесно да въведат картови или Apple Pay и Google Pay плащания в бизнеса си.
Да те купи лидерът
"Най-важно е, че придобиването на Phos от глобалния лидер Ingenico е абсолютен прецедент. Phos е създаден от български екип и целият бизнес се обслужва от България. А компанията - купувач на практика е световният номер 1 в категорията. Вярвам, че като поставяме началото, всъщност проправяме път и за други такива сделки занапред", заяви пред "Капитал" Валери Вълчев, който заедно с Иво Георгиев бяха основни акционери във "Фос България" през британското Phos Services.
През годините Phos привлече финансиране от фондове и бизнес ангели. Най-големите два рунда бяха от българския NV3 и ангел инвеститори през 2020 г. в размер на 1.3 млн. евро, както и още 2 млн. евро от международната платформа за разплащания CM.com. Компанията използва парите за разширяване на екипа и международна експанзия, като има офиси във Великобритания и САЩ.
"Ingenico е глобалният лидер в POS терминалите. Какво означава това в числа? Над 40 млн. терминала в 37 страни, 80 офиса, в които работят над 4000 служителя от 60 националности. В рамките на преговорите осъзнах, че Phos отговаря на основните критерии на Ingenico: качество на продукта, оценка на досегашното и яснота за бъдещето бизнес развитие и силата на екипа. Целта на Ingenico беше да избере работещо решение, чрез което да се трансформира от лидера на настоящето в дигиталния лидер на бъдещето", смята Валери Вълчев.
Удвояване на екипа
В София "Фос България" има около 25 души екип, а приходите на българското дружество за 2021 г. са 1.7 млн. лв. "Екипът на Phos към момента е от 30 специалисти от 5 националности. Във Великобритания изградихме изключително опитен лидерски екип, включително и по продажбите. В България имаме талантливи технически екипи, обслужване на клиенти, проектен и продуктов мениджмънт. За екипа на Phos няма да има съществена промяна. Те ще трябва да въведат и интегрират новопостъпилите. Планираме да удвоим екипа в София в следващите месеци, като ще наемаме само най-талантливите, за да можем да отговорим на амбициите на глобален лидер", допълни Вълчев. Според него основателите ще останат ангажирани с бизнеса най-малко през следващите две години.
Самата Ingenico беше купена през 2020 г. от гиганта за финансови услуги Worldline в сделка за 7.8 млрд. евро. През есента на миналата година стана ясно, че Worldline е продал подразделението си Terminals, Solutions & Services (включващо и Ingenico) на американския фонд Аpollo Global Management. Преди да бъде купена от Worldline приходите на Ingenico за 2019 г. достигнаха 3.7 млрд. евро.
Валери Вълчев, съосновател на Phos

Какво следва пред компанията?
Сделката ще даде възможност за невероятен скок в развитието на Phos. До момента имаме 20 интегрирани банки и 3 души търговски екип. Сега вече разполагаме с подход към над 1000 банки, които са клиенти на Ingenico, и търговски екип от над 300 души.Като част от сделката договорихме високо ниво на автономност, за да можем да запазим гъвкавостта, бързина при оферирането, имплементациите с клиентите ни и близкия контакт с тях. Оставаме ангажирани с бизнеса за минимум две години.
Защо избрахте Ingenico и имаше ли други кандидат купувачи?
Ние направихме нашия избор в резултат на дълъг процес от над 6 месеца, в който разговаряхме с 22 стратегически инвеститора. В това много ни помогна Алекс Сираков, бивш кадър на Innimmo, с инвестиционно консултантската си компания Aquariusx.В лицето на Ingenico видяхме партньора, който наистина приема мисията ни и е уникално позициониран да доведе SoftPos технологията до глобално лидерство.
Очаквате ли други подобни сделки във финтех сектора тук?
Аз вярвам, че разказването на истории може да мотивира хората и да ги накара да действат. Това обикновено става само с тези, в които зреят амбицията и вярата. Когато обаче има конкретни примери и безспорни факти, нещата стоят по друг начин.Преди 7 години, заедно с група съмишленици създадохме Българската финтех асоциация, за да накараме предприемачите в България да повярват, че могат да постигнат голям успех без да заминават в чужбина. Радвам се, че моя компания беше първата, която успя да го докаже.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.