Бъдещето на изкуствения интелект: Този път лудитите не са луди
Технологията, която ще бъде основна тема на Digitalk 2023, заплашва целия икономически ред и поставя философския въпрос за "безполезните" хора
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Възходът на масовия изкуствен интелект наистина промени всичко. Например възприятието, че всеки, който има притеснения относно технологиите, е луд - или поне лудит. В продължение на векове различни икономически прослойки са се обявявали против дадена технологична еволюция от страх, че ще загубят работата си. Отговорът към тях винаги е бил, че дори някои видове работа да изчезнат, ще се появят други: по-добре платени, по-продуктивни и по-малко натоварващи. Досега.
В началото на май Джофри Хинтън, наричан Кръстника на изкуствения интелект и доскорошен служител на Google, се превърна в поредното голямо име, което изрази публично страховете си от технологията. Преди това същото направиха Илън Мъск, Стив Возняк, Ювал Ноа Харари, Андрю Янг и редица други. Защо? Защото тази технологична революция не е като предишните. Различна е, защото хората вече създават технология, която след сравнително кратко време ще може сама да взима решения, да се надгражда и настройва. Страховете за "Терминатор сценария", при който човечеството е унищожено, може все още да са далеч, но тези, че огромна част от човешкото население може да се окаже икономически безполезно, са напълно на място.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
12 коментара
До коментар [#1] от "D-r D":
Умилително е как не сте разбрали елементарна игра на думи, но смятате, че показвате някакво интелектуално превъзходство. Ако имате проблеми да разберете, кажете, ще ви обясня подробно.
До коментар [#2] от "Yoan Zapryanov":
Какво искате да ми обяснявате?
Елементарни игри на думи правят елементарните хора, защото с беден речник и никаква обща култура се получава това: "Този път лудитите не са луди..."
А тогава са били, така ли? Всичките? Защото в българският език членните форми са обобщаващи - когато се каже лудитиТЕ се разбира: ВСИЧКИ лудити.
Това се учи в задължителния образователен курс, който дори повечето цигани изкарват.
В изтрития ми пост #1 обръщах внимание на автора на несполучливия каламбур "Този път лудитите не са луди..." на това, че освен фонетично, двете понятия нямат нищо общо и комбинирането им е безсмислено.
Вероятно постът ми е премахнат, защото получи одобрението на доста читатели.
"Лудити", както и "сипаи", "фрондьори", "боксери", "болшевики", "хунвейбини" и пр. са думи-символи и имат един доминиращ смисъл, който не се нуждае от обяснение, защото (за над определено интелектуално ниво) е познат. Използването им с други, вторични, разширени значения се нуждае от обяснение. Което е безсмислица, защото да карказваш каламбур просо означава, че не се е получил...
Много ми се иска служителите в Капитал да са интелигентни, образовани и с интересни хрумвания.
До коментар [#2] от "Yoan Zapryanov":
Когато авторът на дадена статия влезе в секцията с коментари да се обяснява, в своя защита, че и си позволява да проявява сарказъм, това не говори добре нито за него, нито за медията, в която е оставен да се вихри.
Дискусията ме накара да изчета текста.
Ами прави са коментаторите - безсмислица е написал Йоан Запрянов. Пък и отгоре на всичко се ежи, че щял да я обясни на по-простите от него. Ами да започва, ще ми е интересно как се обяснява формена глупост.
Статията е невероятно добра, и не мога да повярвам, че Капитал. БГ е публикувал тази позиция. Бих искал аз да съм я написал, тъй като мисля по сходен начин, но ми липсва перото на автора. Адмирации!!!
Апропо, повечето хора просто не разбират какво идва. Само преди около седмица Проф. Хинтън започна да говори по този въпрос, първо в Ню Йорк Таймс, след това в други медии. BMJ също пусна статия по този въпрос. Проф. Стивън Хокинг подписа отворено писмо за опасностите от изкуствения интелект още през 2015 г. "Новото" писмо от март 2023 г, което препоръчва 6 месечен мораториум върху ИИ, засега не постига желания ефект. Правителствата на САЩ и ЕС почват да реагират, но бавно, не уверено. Богати лобисти натискат в полза на технологичните гиганти. През това време IBM вече уволни над 7000 души, които са заменени от изкуствен интелект. А шефовете на Google добавиха милиарди към състоянията си. Поставям страхотен цитат от г-н Запрянов:
"Затварянето на очите за икономическите, философските, военните и житейските дилеми под предлога, че "и лудитите са се страхували от становете за шиене", е отказ от приемането на един прост факт: не всички технологични революции са еднакви. И не всички водят до по-добро бъдеще за човечеството."
До коментар [#7] от "Калин Петков":
Триенето на моят #1, но оставянето на сардоническия #2 на автора цели объркване, че съм го репликирал по същество на темата. Жертва на което сте станал.
Да, тезата на г-н Запрянов е достойна за уважение. Моите притеснения са идентични с неговите. Реагирах на това, че една теза, колкото и сериозна да е, се проваля от лъжиците катран на липсата на обща култура и езиковата грамотност на автора:
1. Лудитите няма данни да са били луди и това са глупави, търсещи единствено детинска фонетична близост комбинация от съществителни имена;
2. Не четох до там, но вашият цитат посочва още една крещяща нелепица: "и лудитите са се страхували от становете за шиене".
Нямало е, няма и днес "станове за шиене". Тогавашните станове, които лудитите са чупели, са били Т Ъ К А Ч Н И станове в текстилните манифактури.
Не виждам как без елементарна обща култура можеш да громиш AI..
Става си дърварство като при лудитите....
Не се коментира и се изпуска най важното...икономическия модел. Нека да приемем тезата, че технологиите вземат 90 % от всички работни места, и няма нови работни места свързани с тях(тези машини и компютри все пак някой трябва да ги обслужва, но нека изключим това).
Всичко което произвеждат компанните могат да го направят с 2-3 % от сегашните работници.
Само че кой ще им купува стоките/услугите ако 95 % от населението не работи/няма доходи...икономически не може да издържи.
Ще стане най вероятно два варианта:
-Все пак ще има нови работни места вследствие на технологиите
-Ще бъде въведен гарантиран базисен дохот(с бум на технологиите и производителността), икономически най после ще стане възможно.
П.С
Спокойно, човечеството ще оцелее...и този път :)
До коментар [#9] от "kapitalcho":
Нищо не е изпуснато пред вид.
Това с AI-то е фиксидея на златния милиард. Останалите 6 милиарда за него за тор, боклук.
Напомня ли ви това за нещо отпреди 70-80 години в Райха?
Ами същото е - дигитален нацизъм.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.