Очакваме 2023 да бъде най-успешната година за SAP в България досега
Здравко Пешаков - управляващ директор на "SAP България"


Съдържание от SAP

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Визитка
Здравко Пешаков е най-младият управляващ директор в SAP. Завършил е академията на SAP в Пало Алто, Калифорния. Преди да застане начело на "SAP България", е заемал длъжността "Мениджър продажби" за Cloud Digital Supply Chain портфолиото на SAP за Югоизточна Европа, а след това е бил и търговски директор за частния сектор в България.Компанията
SAP е глобален лидер в разработването на бизнес софтуер. Компанията има над 105 хиляди служители в повече от 150 страни по света. Общите приходи на SAP за финансовата 2022 г. са в размер на над 29.5 милиарда евро. Компанията има над 100 развойни центъра по света.Как се разви бизнесът на компанията през 2022 г.?
Годината беше успешна за SAP както локално, така и в световен мащаб. Седемдесет и седем процента от всички световни бизнес транзакции за периода са управлявани от наши системи. Представихме изцяло нова технологична платформа, базирана на изкуствен интелект, която позволява на клиентите и партньорите ни да разработват сами нови продукти и процеси, изцяло с бизнес потребители. Това промени представите в индустрията и отключи вълна от иновации във всички сфери на бизнеса, като помогна на хиляди компании да се превърнат в "интелигентни предприятия".
На локално ниво годината можем да обобщим с думата "трансформация". Когато поех ролята на управляващ директор на "SAP България" през лятото на 2022 г., променихме структурата на екипа и реорганизирахме работата с партньорската ни организация, което ни позволи да сме по-близо до клиентите и да отговаряме на техните изисквания по най-добрия начин.
Кои бяха основните реализирани или стартирани проекти за дигитализация през предходната година? Какво е мястото на облачните технологии и как помагат на компаниите да вървят напред?
- През изминалата година осъществихме над 150 успешни проекта по дигитализация в частния и публичния сектор в България. Един от тези, с които особено се гордеем заради социалния елемент, е в иновативна компания в медицинската индустрия, която произвежда кохлеарни импланти - устройства, позволяващи на хора с изцяло загубен слух да чуват отново. ERP проектът "RISE with SAP" беше внедрен там само за няколко месеца благодарение на страхотната колаборация с мениджмънта на компанията и консултантската компания, имплементираща решението, и SAP. Този проект даде стабилна основа за превръщането на конкретната компания в "умно предприятие" с въвеждането на изцяло дигитално производство (SAP Digital Manufacturing Cloud) и дигитално управление на склада (SAP Enhanced Warehouse Management).
Мястото на облачните технологии в подобни проекти е ключово. От няколко години всички нови функционалности и иновации се разработват единствено в облачна среда. Широкото навлизане на изкуствения интелект ускорява нуждата от миграция към облака, тъй като огромният обем данни за обработка и създаването на специфични модели са постижими единствено с технологичните възможности на облака. Българските компании добре разбират ползите от облака и са отворени за иновации, тъй като осъзнават как реално те ще им помогнат да използват най-добрите бизнес практики, да се развиват по-устойчиво и да бъдат конкурентоспособни на световния пазар. Осемдесет и пет процента от сделките, които сключихме през 2022 година, бяха за облачен софтуер.
Какви са основните предизвикателства пред "SAP България" сега?
- Основните предизвикателства пред нас са пряко свързани с трудностите пред клиентите ни, свързани с геополитическата и макроикономическата обстановка. Отразяват се и някои важни променливи фактори като цената на електроенергията, нужна за захранване на големите ни центрове за данни. Тъй като обаче сме голяма компания, дори в предизвикателни условия успяваме да дадем сигурност на клиентите ни.
Предстои откриването на новия офис на компанията. Какво беше значението на тази сериозна инвестиция?
- С купуването на офис сграда в София SAP показа стратегическото значение на българските подразделения в структурата на компанията. С тази стъпка заявяваме готовността си да продължим да инвестираме тук, да отваряме нови позиции и да запазим ролята си на стратегически партньор за частния и държавния сектор в България.
Откриването на новата сграда също така ще предостави на нашите служители модерна и гъвкава среда, за да се чувстват комфортно и да бъдат продуктивни. Пространствата са адаптирани както за индивидуална работа, така и за срещи и екипна колаборативна дейност. Предвидени са зони за хранене и активна почивка. Локацията е достатъчно комуникативна, за да се насърчат хората да се придвижват екосъобразно. Капацитетът на новата сграда ще позволи всички служители да бъдат в офиса едновременно.
Постоянно разширявате партньорствата си с висшите учебни заведения. Каква е ролята на компанията за развитието на ИТ кадрите в страната?
- И ние наред с останалите компании от почти всички сектори в страната се сблъскваме с недостига на добре подготвени кадри. Екипите ни се нуждаят от специфични профили програмисти и консултанти. Наборът от компетенции, необходими за работа в екосистемата на SAP, не се получава в рамките на настоящите учебни програми на университетите.
Затова инвестираме много в създаването на собствени академии, където да могат да се придобиват тези специфични знания. Отскоро си партнираме с Техническия университет - София, за създаването на първата SAP академия в акредитирана академична институция. В плановете ни е също да включим изучаването на SAP решенията в магистърска програма на университета. В момента сме в процес на активни разговори и с други университети в страната и вярвам, че скоро ще можем да споделим още успешни примери.
Каква е 2023 г. за компанията? Кои са важните теми за бизнеса на SAP в България през тази и следващата година и върху какви други сфери планирате да се фокусирате?
- С оглед на резултатите на компанията през тази година досега с увереност мога да кажа, че 2023 година да бъде най-успешната за SAP в България до момента. Ще продължим да сме фокусирани в мисията си да помагаме на българските компании да се развиват и да растат чрез дигитализация и автоматизация на процесите. Наш приоритет остават инвестициите в решения за създаването на интелигентни и устойчиви зелени предприятия. Силно ангажирани сме в насока ESG - за нас това е не само регулация и необходимост, а отговорен начин, по който всяка бизнес организация да се развива в днешните предизвикателни условия. В SAP продължаваме вътрешно да внедряваме устойчиви решения и процеси, както и стриктно да следваме целите си за постигане на нулев въглероден отпечатък до 2030 г.
Продължаваме целенасочено да инвестираме в разработването и внедряването на решения, базирани на изкуствен интелект, които да подобряват работата на компаниите и да ги правят конкурентоспособни. Потребителите вече могат да управляват системите чрез гласови команди, както и да оптимизират и автоматизират управлението на активите и инвентара си. Финансовите екипи вече могат да контролират разходите и да намалят риска чрез бързо идентифициране и реагиране на промени в изискванията на клиентите, а екипите по човешки ресурси се възползват от възможностите на изкуствения интелект, за да анализират уменията на работната сила и да предоставят персонализирани насоки за развитие на служителите.