Европейските лизингови компании бързат да си върнат самолети за 5 млрд. долара от Русия
Процесът трябва да приключи до края март според обявените санкции от ЕК


Павел Бонкин

Научавайте всичко най-важно. Обобщение на случващото се и последствията от него за хората, бизнеса, икономиката и политиката.
Европейските компании за лизинг на самолети са изправени пред огромно логистично предизвикателство да си върнат самолети на стойност близо 5 млрд. долара от Русия до края на март съгласно санкциите, наложени над страната след нейното нахлуване в Украйна през миналата седмица. Руската авиация е една от основните цели на санкциите, въведени от Европейската комисия през последните дни. Според тях се забраняват продажбата, трансферът, доставката или износът на самолети или на техните компоненти. Самолетите, отдадени на лизинг на руските авиокомпании, са включени в тези мерки, тъй като те попадат в графата "доставка", цитира Financial Times трима души запознати със ситуацията. Поради това не могат да се сключват нови договори за лизинг, а съществуващите в момента трябва да бъдат прекратени до 30 дни.
Договорите за лизинг включват клаузи, които позволяват на лизингодателя да изтегли самолетите си в случай на санкции. Бързо развиващата се ситуация със санкциите, включително и въвеждането на забрана на руски самолети да навлизат във въздушното пространство на Европейския съюз, означава, че компаниите се изправят пред трудната задача да си върнат самолетите, съобщава един от източниците. "Всички самолети трябва да бъдат изтеглени от Русия до края на март. Дали авиокомпаниите ще се съобразят с това или не, никой не знае."
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.