Могат ли "старите камъни" да привличат туристи
Забравените археологически обекти могат да се превърнат в устойчива атракция и да носят икономически ползи за регионите, а решението не е задължително и само още пари
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
- България е третата най-богата на културно-историческо наследство страна в Европа, след Италия и Гърция, но хиляди обекти тънат в забвение.
- Основният проблем е недостатъчното финансиране, но и липсата на интерес и инициатива сред местните хора и общините.
- С образователни инициативи, дигитални решения и разработване на маршрути забравените обекти могат да привличат посетители и да дадат стимул за развитие на регионите.
Кромлех е мегалитно съоръжение с култово предназначение. Най-известният е в Стоунхендж. Негов низвергнат роднина се намира до село Долни Главанак в Източните Родопи. Начална точка за посещението му е рушаща се постройка, която навремето е била информационен център. Вероятно става дума за част от инициативите на проект от 2007 г. "Общото наследство от праисторически времена - средство за развитие на пограничния регион България - Гърция". Според статия в местен вестник от тази година с проекта "се подобрява достъпът до българския Стоунхендж".
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
Посетих кромлреха при с. Долни Главанак, а и др. обекти в Източните Родопи - исках да ги включа в програмите, които предлагаме. достъпът е изключително труден - отказах се.
Татул и перперикон са нещо друго, те са добре социализирани.
До коментар [#1] от "pontius_glarus":
Има и друго-подобни артефакти са интересни, и удачни по запълване на програми, но да се надяваме, че те ще предизвикат страхотен интерес за чужда публика - наивно е! За второто са необходими големи инвестиции в популяризирането им чрез филми, научни статии в популярни периодични издания, изобщо с реклама на държавно ниво.
За Кромлекса до Долни Главанак бяха заделени едни пари, направи се калпава пътека, посетителски център и после всичко се зацапа.
Тапул и Перперикон бяха лична амбиция на Овчаров, но там се натрупаха много бутафории.
Ако е за привличане - привличат. По-същностният въпрос е какъв тип туристи целим да привлечем - масови или ценители.
Ако е за масовия екскурзионен туризъм с автобусите, можем да превърнем тракийските светилища в бутафории от сорта на Исторически парк или нещо като турските Ефес и Троя. Стъпка в тази посока са Перперикон и Татул от преенергичния проф. Индиана Джонс - Овчаров.
"Старите камъни", според мен трябва просто да се консервират във вида им и да не се бутафоризират с добавяне на "възстановки" на църковни/крепостни зидове, ровове, мостове и пр. измишльотини.
Прекрасен пример е Хераклея Синтика - разчистена е почвата върху руините и са оставени във вида, в който са били през VIII в, освободени са от наносите колоните, калдъръма, канализацията. Има екскурзовод, който може да допълни празнините в представите.
Или откритият от проф. Китов кромлех при Старо Железаре, за който малцина знаят.
За щастие там е скучно за автобусите туристи, които търсят своеобразен археологически Дисниленд. Дори ако може облечени в доспехи статисти да оформят битки...
Ако не знаем какво да правим със старините, най-добре е да се консервират, докато разберем.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.