Смъртта на зелените проекти цели спасяването на НЕК
Новите тарифи на ДКВЕР за ВЕИ сектора ще нанесат непоправими щети на инвестиционния климат в България


Евгений Кънев

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Мors tua, vita mea - Твоята смърт, моят живот. Така било известно в Средновековието оцеляването на един чрез смъртта на друг. Така може да се нарече и убийственият за развитието на ВЕИ сектора проект на ДКЕВР за преференциални тарифи от 1 юли, с което реално се цели спасението на НЕК от фалит след 100 млн. лв. загуби от лошо планиране.
Основният аргумент, много добре политически издържан, е сериозната загриженост от поскъпването на тока за бита, предимно заради въвеждането в експлоатация на значително по-голям брой от прогнозираните, най-вече фотоволтаични мощности. Друг важен аргумент е поевтиняването на технологиите, което закономерно трябва да се отрази в по-ниските тарифи. Трети категоричен аргумент е спиране на спекулативното изграждане на централи от ВЕИ.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
29 коментара
Я и във ВЕИ ли инвестират собствениците на Капитал че реват сега ?
Всеки може да си строи каквито иска мощности стига да не иска да му ги плащаме всички с гарантирани договори за високи цени за 15-20 години напред.
Разбираме че имате интереси но хайде да не ни правите на будали !
Някак си не е нормално цените да са 12 пъти над тезии от АЕЦ например
Много се извинявам, ама чак такава субсидия...
Sic transit heavily-subsidised gloria.
Operation & Maintenance е нищожна пропорция от цената на целия проект :)))))
Job Creation е аргумент, не по-малко популистки от "токът е скъп".
"ако 2020 г. не се построи нито един мегават ВЕИ мощности, заради санкции от страна на ЕС, към сметката на домакинствата ще се добавят 47 лв."
С какви санкции ни плашат лобистите на ВЕИ, след като вече сме изпълнили това което е трябвало да инсталираме до 2020г.?
До автора
намерете отчетите на всички фирми, които имат вятърни централи и вижте рентабилността им, но истинската!!! И какво ще видит, много по висока норма на печалба, от 7 %.
В качеството си на Магистър ВЕИ от Британски университет мога да кажа, че авторът има право. В момента цената на ток от ВЕИ добавя незначителна част към сметките, а тези които товарят са АЕС Гълъбово и другите въглищни централи, които трябва да инсталират сероочистващи инсталации и такива за ко-генерация, което оскъпява цената от тях. Цената от АЕЦ видяхме от анализа на HSBC е равна, дори по-висока от субсидираната за вятърни централи и за да го докажа - за 1000 МВ мощност от АЕЦ цената е 10 млрд. евро, а за 1000 МВ вятърни - около 1,6 млрд. евро, т.е. 6-7 пъти по-ниска(предимството на АЕЦ е по-високата ефективност). Друг факт е, че наистина НЕК е пред фалит заради плащанията по АЕЦ Белене и наистина лошото планиране и некадърността на хората там, а и източването на финанси. И така наистина след 2020 ако нямаме мин. 16% потребление на ВЕИ ток, то санкциите са огромни, а да не забравя и 10% потребление на био-гориво. И пак казвам - ПОТРЕБЛЕНИЕ, а не ПРОИЗВОДСТВО. За това мога да напиша цяла статия дори, но както и да е.
П.С. Благодаря на Тиквий(Б.Б.), че направи усилията ми да уча в чужбина и желанието ми да се развивам в БГ почти безсмислени и да му имам методите за връщане на младите и образовани хора от чужбина в БГ!
Господа, проблемат е че този закон за една година и половина се промени три пъти. Бизнесът иска ясни условия . Отковорът не също удоволетворява, но когано няма отговор, или този отговор се мени на всеки три месеца това не са нормални условия за работа на инвестиращите. Така в България е всичко ,крачка напред ,ББ ги върне назад. Или пък ни обявяват мечтите си , а не програми и срокове,анализи и резултати. Това е една от малкото причини, поради което инвеститорите са несугурни да инвестират у нас.
Стана балон, защото както едно време всеки сульо и пульо строяха хотелче на морето, така сега надуха балона на ВЕИ-тата. За хиляден път виждаме хубава световна практика да се побългарява и да се осира.
Отдавна трябваше да се каже : Имаме годишно потребление 30Тераватчаса. От него искаме 10 Тераватчаса (примерно) да са от ВЕИ. Затова обявяваме, че искаме 500 Мегавата вятъра, 100 мегаватапик слънце и 100 мегавата вода (всичко примерно, не ми се смята сега). От там нататъка пазарът сам щеше да си намери най-икономически ефективните играчи и съоражения, а не сега рязко да сваляме изкупните цени.
И само за протокола : по форумите за алтернативни енергии, където пишат основно колеги инженери електротехници, отдавна, ама много отдавна беше предречено това рязко орязване на субсидиите. Не искам да се заяждам с икономистите, ама в момента само те са изненадани. И това е така, не защото са длъжни да разбират и от енергетика, а защото думата на техниката и науката е отдавна сложена в муша дупка и няма как да се чуе. Тъжно е положението откъдето и да го погледнем.
Атакувайки зелените проекти Управляващите крият изтинския виновник за цените на тока : ТЕЦОВЕТЕ НА ВЪГЛИЩА Защото там е големия инвеститор с много пари достатъчни за лобизам и прикриване на проблема.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.