Самоначисляване на ДДС

Най-често срещаният в практиката случай е, когато доставчикът не е ДДС регистриран в България и няма как да начисли българско ДДС

В стандартния случай на извършена доставка от регистрирано по ДДС лице сумата на ДДС се начислява от самия доставчик, като се посочва на отделен ред в издадената фактура. Самоначисляването на ДДС се различава от този стандартен случай, защото при него ДДС се начислява от получателя, а във фактурата, издадена от доставчика, няма начислен данък.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
4 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    vcvetkov avatar :-?
    vcvetkov
    • + 4

    Статията е много интересна. Би било много хубаво да се уточни и как стои въпросът със самоначисляването на ДДС когато ползваш Интенет услуги на фирма регистрирана извън ЕС, в САЩ например.

    Нередност?
  • 2
    vjacho avatar :-|
    Вячеслав Атанасов
    • + 1

    наистина,много интересна информация!

    Нередност?
  • 3
    medunch0 avatar :-|
    Медунчо
    • + 5

    На мен ми е още по-интересно как стои въпроса ако фирми в САЩ използва интернет услуги предоставяни от фирма регистрирана по ДДС в България. Трябва ли фирмата от България да начислява ДДС в този случай?

    Нередност?
  • 4
    metanoia avatar :-|
    metanoia
    • + 1

    Медунчо, не не трябва. Но трябва да се регистрира по чл. 97а от ЗДДС.

    vcvetkov, тогава също трябва да се регистрираш по чл. 97а от ЗДДС и да си самоначисляваш ДДС, на което нямаш право на приспадане. Т.е. трябва да го внесеш в бюджета. Правя уговорката, че това важи само, когато фирмата не е регистрирана по ДДС на "общо основание". Тогава при самоначисляването важат общите правила.

    Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал