Изпълнение на решение, постановено в ЕС срещу длъжник в България
Възможно ли е в такива случаи директно да се пристъпи към принудително изпълнение


Елена Иванова

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Кредитор, който разполага с решение по безспорно вземане, издадено в държава от ЕС, няма възможност да се обърне директно към съдебния изпълнител.
С Регламент (ЕО) №805/2004 за въвеждане на европейското изпълнително основание при безспорни вземания общностното право въведе специален механизъм, целящ опростяване на достъпа на кредитори по граждански и търговски правоотношения до принудително изпълнение в държава членка, различна от тази, в която е било постановено съдебното решение. Безпрепятственото функциониране на Общия пазар е една от основополагащите цели на Договора за създаване на ЕС, чието практическо осъществяване се обуславя от възможността решенията, постановени от съда на една държава от ЕС, да бъдат изпълнявани в кратки срокове и без излишни формалности във всяка държава членка. Затова европейският законодател е приел, че в хипотезата, когато длъжникът не е оспорвал отправената към него по съдебен ред кредиторова претенция, не е оправдано да се създават формални изисквания, препятстващи събирането на вземането в рамките на Общия пазар.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.