Три урока от Кипър
За да избегнат бъдещи проблеми, малките икономики трябва да диверсифицират секторите си


Симеон Дянков

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Добрата новина от Кипър е, че решението за спасяването на страната беше постигнато и МВФ вече преведе първия транш от помощта. Лошата е, че най-тежкото предстои. Финансовият министър Михалис Сарис подаде оставка във вторник след по-малко от месец на поста. А обявеният за негов наследник даде на заден. От февруари насам финансовият свят следи събитията в Кипър по-съсредоточено, отколкото предполагат малкият размер на икономиката и на финансовите пазари на страната. Несъмнено в това е замесено и известно отношение в стил "нали ви казахме", но като цяло причината за внимание са поуките, които могат да се извлекат от ситуацията. Има три основни урока за по-малките европейски икономики.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
7 коментара
Определението "бивш" след името на автора ме изпълва с надежда.
Оставам с впечатлението, че е написал този непретенциозен откъм изводи текст, само за да врътне последното изречение.
Г-н Дянков се вживява в позата на бранител на ниския бюджетен дефицит, но странното е, че точно като министър на финансите той се провали в неспособността си да свие държавните разходи и затова съсредоточи усилията си към пълненето на бюджета с причудливи хрумки: данъкът върху депозитите, единното платежно и пр.
Урока е - дал боже всеки му шуробаджанащина в управляващата върхушка. Че да си изнесе човек парите навреме ;)
" Популисти от всички политически цветове в България, внимавайте. "
И какво като внимават ?
Участта ще ни подмине , диверсифицирано ?
Приказки за преклонената главица .
Целият западен свят е задлъжнял до пра-правнуци .
До едно време .
Уроците не са три, а един: безплатно е само сиренето в капана за мишки. Кипърци играят на живо сценката "га пили пеяли, га плащали плакали".
Кипър е предупреждаван нееднократно, че е е прекалено зависим от банковия си сектор като цяло и от руските пари в него. Но не помогна! А като опря ножа до кокал, Германия и ЕС предали Кипър!? Същия Кипър, който във вариант 1 предпочете собствените му граждани да плащат за да спасяват руските "инвестиции"!?
Не мога да разбера откога и защо думата "фалит" стана мръсна в общества, които претендират да са "капиталистически".
Във всеки бизнес има риск, и този който върти бизнес, трябва да е наясно с това.
Не разбирам и защо напоследък ако една банка има проблеми (с финансиране или ликвидност) това се превръща в проблем на държавата, където е банката.
Банките са частни институции и ако са инвестирали парите си неразумно или неграмотно, те трябва да си поемат отговорността и да фалират.
До коментар [#1] от "Г-н D.":
Няма нищо причудливо в данъка върху депозитите!
До коментар [#5] от "mano":
Винаги съм се дразнела на банките и банкерите за това, което казваш. Като се осерат добре облечените господа, всички трябва да плащаме. Само за Словения е изключение, доколкото ми е известно, тъй като Люблянска банка е все още държавна.
До коментар [#6] от "k.chausheva":
Има. Ефектът не оправдава очакваното.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.