Несъстоятелност на физически лица
Да възприемем ли потребителската несъстоятелност по немския закон


Петър Стоичков

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Системата на несъстоятелността е основен елемент за финансовата стабилност на всяка държава. Нормативният режим на процедурата намира приложение в законодателствата на всички модерни правни системи, но търпи известни различия, що се касае до кръга от правни субекти, спрямо които може да се открие производството по несъстоятелност.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
12 коментара
Мисля, че на България най-подхождат американските закони. както и американските парични значци..
Закон за несъстоятелността на ФЛ не е приложим в България тъй като ще се злоупотребява масово и чудовищно. "Нашите" хора ще се освобождават от дълговете си, а другите няма да бъдат допуснати. Все пак при несъстоятелността на търговски дружества "наказанието" за тях е заличаване, което не е приложимо за ФЛ
Това е една добра практика. Реално в момента ако имате задължение към Бнка и не сте в състояние да изплащате вноските, Банката няма да има мотивация да преговаря с Вас. Според сегашното законодатеслтво ще дължите парите до живот, ще ви се вземат от заплатата до живот и след това ще го дължат децата и наследниците Ви ако изрично не се откажат от завещание.
Разбира се всички знаем силата на банковото лоби и на хора като ЦВ. Тоест хубава статия Капитал и в Германия нещата са уредени но банките в БГ това няма да го допуснат. (докато Европа не ни принуди)
Нито един коментар по темата за законово уреждане на фалит на гражданите!
Това е тема ковто засяга пряко или косвено почти всички българи, но политиците не и обръщат необходимото внимание. В българия банките се държат като диктатори с дребните си кредитополучатели. Променят едностранно както си искат лихвата по вече взети заеми. Преследват длъжниците и техните наследници дори и след получаване на обезпечението по ипотечни кредити. Сега гражданите са на практика без защита от банките!
Такъв закон за фалит на гражданите е краймо необходим, а не актуализация на бюджета за 2013г.!
До коментар [#5] от "BlueWater":
Фалитът на физическо лице не е универсална панацея за ликвидиране на кредити, както голяма част от хората си мислят. Един вид "вземам заем, обявявам фалит и банката пие една студена вода". Няма такива филми! Банките, лизинговите дружества и всякакъв род кредитодатели може и да получат по-малко, но на длъжника хич няма да му е леко! Всъщност за много години наред ще му оставят само толкова пари, колкото да не умре от глад и ще му прибират всичко, което заработи. Според мен сегашния парламент, не че се е затичал, но по-добре нищо да не прави по въпроса, защото каквито са ми "социални", ще вземат да праснат някоя глупост за лесно отърваване от кредит, което ще качи лихвите до небесата или изобщо ще блокира достъпа до кредити. Нали се сещате, че всяко повишаване на риска за банките веднага ще се калкулира в лихвите и ще се окаже, че добросъвестните платци са здраво натоварени за сметка на фалиращи хитреци.
Все пак, общия съвет е прост: вземайте кредит, само ако имате ясна идея как ще го изплатите в рамките на обозримото бъдеще.
До коментар [#6] от "jonson":
Браво за мнението, но малоумниците няма да го разберат, а тарикатите (каквито са повечето в България) ще искат да правят такава "врътка" постоянно. Само че и в Германия и в САЩ (за където се пише по-нагоре) при личен фалит основното жилище не е защитено, а го напускаш и отиваш в социално и цял живот си там, освен ако случайно не погасиш предишните си дългове, както и има много други ограничаващи фактори. Факт е, че Тръмп например няколко пъти обявява личен фалит, но впоследствие погасява и предишните си дългове, за да има право на кредити.
[quote#6:"jonson"]Фалитът на физическо лице не е универсална панацея за ликвидиране на кредити, както голяма част от хората си мислят.[/quote]
[quote#5:"BlueWater"]В българия банките се държат като диктатори с дребните си кредитополучатели.[/quote]
Съгласен съм и с двата коментара.
Все пак не е зле да се има предвид, че медалът има две страни. Вината е колкото в банките, ако не толкова, то поне отчасти и у потребителите... Колко хора си поставят цели в живота, изпълними единствено на кредит, който е неясно дали могат да погасяват?!
До коментар [#5] от "BlueWater":
++++++++++++++++++
Така е. Обикновените граждани са като длъжници на мафията.Ако не можеш да плащаш ти вземат живота- не в преносен смисъл.
До коментар [#5] от "BlueWater":
Абсолютно подкрепям мнението ти. За мен е изненада че почти никои не коментира. Това май вече става практика в БГ да не се коментират и обсъждат важните теми. Царе сме на глупоста ,но и затова ни е и такава държавата :-)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.