Данъчен сблъсък
Новият данък върху приходите от ВЕИ е пример как държавата използва неправилно инструментите на данъчната политика


Симеон Стойчев

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
С приемането на новия 20-процентен данък върху приходите на производителите на електроенергия от възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) вятър и слънце българското Народно събрание с един ход успя да наруши българската конституция, правото на ЕС, Конвенцията за защита правата на човека (Конвенцията) и редица други международни актове, по които България е страна. Създаването на "токсична" среда за тези инвестиции не беше аргументирано и оправдано както от политическа, така и от икономическа гледна точка, и изпрати лош сигнал към инвеститорите във всички останали сектори.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
20 коментара
В първото изречение има техническа грешка - данъкът е 20%
Статията е написана в стил "критически реализъм" - авторът излага проблемите, без да посочи конкретни решения. А то и без да си юрист е ясно, че подпишеш ли веднъж неизгоден договор за каквото и да било, после няма да се отървеш лесно, нито ще те оставят на мира без да си вземат своето. Нямаше да е зле, авторът да предложи своята гледна точка, по какъв по-изчистен начин можеше да шкартоваме зелените пиявици.
Юридическите подробности са важни.Но много по-важна е философията,а тя е,че не може да продължаваме да плащаме несъразмерно високи гарантирани цени на тока от ВЕИ,само защото едни спекуланти наричащи себе си инвеститори са си уредили такива договори по втория начин.И това не е български,а европейски проблем и има още доста страни от ЕС където има наложени такива данъци.Трябва ли да ви напомням,че имате статия според която делът на България в брутното енергийно потребление е доста по-висок от средно европейския и дори сме надминали целта която ни е поставена до 2020?
Да ви напомня тогава аз, че в онази статия, която имат има доста манипулативни данни, които са видими за всеки що-годе мислещ човек?
До коментар [#2] от "cinik":
До коментар [#3] от "simeonov_":
Начинът е един - спасението е поединично - купувате си фотоволтаици с батерии и не купувате ток от мрежата.
Така няма да плащате за "пиявиците", за субсидирането на топлофикациите, за АЕЦ"Белене", за Цанков камък и т.н.
От отчета на ЕСО се вижда, че за 2012 г. Фотоволтаиците са произвели само 800684 TWh от общо за всички централи 47195341 TWh или само 1.7% от всичката произведена ел. енергия. al_Report_2012.pdf
Източник "годишен отчет на ЕСО 2012" http://www.tso.bg/uploads/file/Profile/bg/ESO_Annu
Та нека продължават наивниците да вяврват във врели-некипели за виновника за непосилните сметки за тока. Ако не виждаме проблема в 98,3% а го търсим в 1.7%, то май наистина сме овце (овцете имат 8 диоптъра късогледство, защото гледат само пред носа си).
[quote#5:"Distributed"]Начинът е един - спасението е поединично - купувате си фотоволтаици с батерии и не купувате ток от мрежата. [/quote]
Не става. Представи си, НЕК има да изкупува ток за 1 милиард годишно, но няма на кого да го продава, или поне не на тези цени. Оттам насетне ще се мине към испанския вариат, където на собствениците на слънчева централа им наложиха данък слънце, един вид им отдават слънцето на концесия, за да не се правят повече на тарикати и да бягат от общия кюп, пардон "пуул", от който се плащат премиите на зелените далавераджии.
До коментар [#6] от "emo":
В съседната статия пише, че точно в рамките на 2012 мощностите са скочили от 100 на 1 100 МВп. Така че за 2013 цифрите ще бъдат други, а от общо произведената енергия 1/4 до 1/5 е винаги за износ, а разходът ляга само върху потребената у дома. Прогнозирам 5-6% дял на слънчевите централи във вътрешното потребление, при цени от 465 лева/МВч спрямо 20 лева от АЕЦ Козлодуй. Нещо с 5% дял и тежест "10" в сметката става серииозен фактор.
До коментар [#5] от "Distributed":
ПС. За испанския вариант уточнявам, че концесията за слънце беше въведена спрямо собствениците на слънчеви централи за лична консумация. Данъкът беше 4 цента/квч.
Така е Емо - нека да е около 2% от общото електропроизводство.
Ако потребителите погледнат сметките си за ток ще видят, че плащат 6% от общата им сметка за ВЕИ! И това е от няколко години.
Относно коментара на cinik -
- през 2013г. са изградени и пуснати в експлоатация фотоволтаици с обща инсталирана мощностот 10,5МВ - 59 обекта, предимно малки - до 30кВп .Само два от обектите са по 2,8МВ.
Изкупната цена за централи до 30кВ е 284лв (това са малки централи на пкривите на жилищни сгради), за централи до 200кВ - 211 лв/мвч, а над 200 - 176лв/мвч.
Това са данни от АУЕР и от ДКВР.
Къде тук намирате цени 465лв/мвч?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.