Как ще се стимулира пазарът на труда

През новия програмен период ОП "Развитие на човешките ресурси" ще улеснява прехода от образование към заетост

Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Новата програма ще съдейства за развитие на секторите с най-голям потенциал за разкриване на нови работни места – ИКТ, зелената икономика, социалните и здравните услуги.

Резултатите от периода 2007 - 2013 г.

Към края на миналата година по оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" 2007 - 2013 г. (ОПРЧР) бяха договорени 98%, плащанията надхвърлиха 60% от него (най-много сред всички 7 оперативни програми), а възстановените разходи от ЕК доближиха 54% от общия бюджет на програмата. Предстоят още две години за довършване на всички проекти, така че от Министерството на труда и социалната политика очакват пълно усвояване на средствата, предвидени по програмата в размер на 2.4 млрд. лв. През 2013 г. няма изгубени средства по ОПРЧР. В същото време това е и годината, в която България застана начело в класацията на държавите членки по размер на междинните плащания от ЕК по Европейския социален фонд (плащанията като дял от договорените от страната средства са над 23% при средно около 15% за останалите държави).

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    mishel_ratatuie avatar :-|
    mishel_ratatuie
    • + 1

    Младежката безработица у нас е един от най-големите проблеми. До колкото знам по последни данни е около 30 %, голяма част от младите на възраст от 18 до 29 не желаят да работят, нито да учат. Също така голям проблем при повечето е заплащането, което се предлага, не всички искат да работят за минимална заплата. Проблем се оказва и образованието, което имат, много не записват висше образование, прекъсват или просто нямат желание да се образоват. Единственото хубаво е, че има европейски програми, по които се получава и знания и стаж и добро заплащане, но за съжаление те са временни.

    Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал