Искът на обеднелия
Трябва да има неоснователно имуществено разместване между даващия и получаващия облагата
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Неоснователното обогатяване води своето начало от римското частно право като основен мотив на законодателя при уредба на института както в древността, така и в днешни дни е справедливостта и принципът, който забранява неоснователното разместване на блага. Всяко изпълнение предполага наличие на дълг, а когато такъв не съществува, няма никакво оправдание да се позволи на обогатилия се да задържи полученото. То следва да се върне на този, който го е дал, за да се възстанови неоснователното имуществено разместване.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
8 коментара
Хубаво момиче.
И каква е практическата полза за мен, че прочетох статията? ВЕрно, че авторката е хубава, ама така не се пише за неспециализирана публика - дай малко примери, поговори с адвокати и съдии по такива дела....виж спазва ли се закона на практика или с каква тънкост се заобикаля....
Реклама на фирмата им. Безсмислен текст без никаква добавена стойност....
С каква тънкост се заобикаля и дали се спазва в практиката? Това е институт на 2000 години. Дали не се спазва в практиката?
Публикувано през m.capital.bg
Добра статия, но ако не се лъжа, нашата правна система е мнооого далеч от Римското право и не виждам голям смисъл за всички, които не сме имигрирали и живеем в държавата...
Капитал, все пак сте масмедия, а не дъска за публикуване на студентски записки по право.
До коментар [#5] от "Sinergy":
Никаква статия не е това, дори курсова работа на третокурсник по "Право" не е.
Наистина някакви неясноти.От правна гледна точка се говори за облигационни отношения,но за дружествата важи Търговския Закон.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.