Какви са новостите при гарантирането на влоговете
България отговаря на започналата наказателна процедура от Брюксел със скоростно приемане на промени, въвеждащи изискванията на евродирективата


Елица Иванова, Борислава Пиперкова, CMS Cameron McKenna

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
10 коментара
това ще ни спаси ли от осъдително решение на Лондонския арбитраж за облигационерите на КТБ?
Седем дни след отнемане на лиценза от БНБ. Наново не транспонират Европейското законодателство. Мръсници.
"Трудно е да се прогнозира дали тези законодателни промени ще повишат доверието в банковата система..."
Собствениците на гарантирани депозити не би трябвало да се притесняват, за останалите, ако казусът КТБ не е бил поука, няма на кого да се сърдят...
До коментар [#2] от "lcj30372597":
Отнемане на лиценза от БНБ е само един от вариантите, след който започва изплащане на гарантираните влогове. Доста ясно е написано в статията:
Законопроектът предвижда гарантираните влогове да бъдат изплащани не по-късно от 7 работни дни от приемането на някой от следните актове:
- решение на БНБ за отнемане на лиценза за банкова дейност;
- решение на БНБ, с което се установява, че влоговете са неналични и банката е неспособна да ги изплати;
- акт на съдебен орган, постановяващ решение, което препятства предявяването на вземанията на вложителите срещу кредитната институция.
"Една от съществените промени е свързана с възможността средствата на фонда да бъдат използвани за "спасяване" на банки, застрашени от неплатежоспособност."
Не знам коя глава е родила подобна глупост. Откъде-накъде ФГВБ ще бъде кредитор от последна инстанция за търговските банки? Да не говорим, че дефакто това представлява гаранция и на влогове над гарантирания максимум. Възможен сценарий: банка изпада в сериозна криза, ФГВБ "налива" пари в нея с цел спасяването й, от тези пари обаче се възползват и хора с негарантирани влогове, а банката така или иначе изпада в неплатежоспособност. Краен ефект: хора с негарантитрани депозити са се възползвали от пари на ФГВБ, а други лица може и да не са успели да си изтелгят гарантираните влогове в паниката.
Дано отпадне този текст при гласуването в парламента.
А ако не е упражнен контрол от страна на държавни институции, като при ктб, пак данъкоплатците да плащаме. Как да не криеш данъци, ако можеш?...
а защо нищо не се споменава за гарантирания лимит и каква е неговата стойност
До коментар [#7] от "genadi1":
чете ли статията или просто си пишеш да си намираш на работа?
250 хилки гаранция на депозит, "свързан" със сключване или прекратяване на брак?! Що за дивотия е това?
Може би скоро ще са наложи и да се прилага тоя нов закон.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.