Каква селскостопанска продукция изнася България
Извън доминиращите зърнени и маслодайни култури експортът е разпръснат в множество специфични пазарни ниши, повечето със значителен растеж през последните години


Стилиян Гребеничарски

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Глобализацията направи достъпа до международните пазари значително по-лесен, а процесът на отпадане на преградите пред свободната търговия ще продължи и в бъдеще. Това позволява на страни със сравнително ограничено вътрешно търсене, каквато е и България, да разгърнат по-мащабна бизнес активност в отрасли, където имат съответните природни и социално-икономически конкурентни предимства. Страната ни е част от един от най-големите и платежоспособни пазари - Европейският съюз. В допълнение географското ѝ положение улеснява връзките с бързо развиващите се държави от Югозападна Азия, както и с пазарите на Балканите, Северна Африка, ОНД. До каква степен обаче българското селско стопанство успява да извлече ползи от тези условия и кои направления се справят най-добре?
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
4 коментара
Може ли да попитам - от какво вадят палмовото масло , та го изнасяме ?
До коментар [#1] от "ahasver":
От контейнери - 40 или 20 футови.
Анализа е добър но според мен най-стряскащото е огромното намаление при животинските продукти!!!! Един истински мениджър (в случая Правителството) веднага би трябвало да предприеме мерки и да разследва поне защо е това огромно намаление за 4 години и какво може да се направи по въпроса докато не е станало прекалено късно.
От друга страна пък за други това представлява огромна възможност (ниша) в която да погледнат.
До коментар [#1] от "ahasver":
и аз това се чудех докато гледах таблицата
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход