Времето през погледа на администрацията и гражданите
Чиновниците са бавни, защото правилата им го позволяват


Димитър Калдамуков

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
През 1976 г. Пленумът на Върховния съд на тогавашната Народна Република България приема Постановление No.4 за обобщаване на съдебната практика по някои въпроси от Закона за административното производство ("Постановлението"). В т.8 на Постановлението народните съдии са приели, че сроковете, в които административните органи следва да издават своите актове, са инструктивни и че изтичането на срока не отнема на органа възможността да се произнесе по искането, с което е сезиран.
Настоящата статия обяснява как тогавашното разбиране на народните съдии по темата се отразява днес в досега ни с администрацията. Съзнателно изложението е ограничено изцяло върху сроковете в административното право и не се коментират сроковете в гражданското и наказателно такова. Статията не изчерпва причините за бавна администрация, но авторът счита, че част от този проблем се крие в характера на сроковете за издаване на административни актове и в нуждата от осъвременяване на разбирането ни за сроковете.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
Капитал, когато пишете цялото наименование на законите и след това съкращението им в скоби, не е правилно да слагате кавички.
От седем месеца в парламента виси проектозакон за замяната на мълчаливия отказ с мълчаливо съгласие. Без каквото и да е движение по него.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход