Общественополезната нестопанска дейност у нас се реализира най-често чрез сдружение или фондация. Високият обществен интерес и ценността на целите им обуславят специалното внимание, което законът им отделя чрез правилата, уреждащи правното им положение и дейността им, включително и чрез редица данъчни облекчения.
Учредяване и регистрации Учредители могат да бъдат български и чуждестранни юридически и физически лица. Законът изисква физическите лица да са пълнолетни (или поне да са навършили 16 години, ако са встъпили в граждански брак) и да не са поставени под запрещение. Сдружението се учредява най-малко от 7 физически или 3 юридически лица, които приемат устав и избират управителния му орган. Фондацията може да се учреди и само от едно лице с едностранен учредителен акт (дарение или завещание).Общественополезни цели и допълнителна стопанска дейност
Общественополезните цели, за които сдружението или фондацията разходват имуществото си, трябва да бъдат определени в устава (респ. учредителния акт) и могат да включват например развитието и утвърждаването на духовните ценности, гражданското общество, здравеопазването, образованието, науката, културата, техниката, технологиите или физическата култура; подпомагането на социално слабите, на инвалидите или лицата, нуждаещи се от грижи; подпомагането на социалната интеграция и личностната реализация; защитата на човешките права или на околната среда; или други цели, определени със закон.
Допълнителна стопанска дейност може да се извършва само ако е свързана с предмета на регистрираната основна дейност, а приходите от стопанската дейност трябва да се използват за постигане на определените в устава или учредителния акт цели. Предметът на стопанската дейност трябва да се посочи в устава или учредителния акт, а самата стопанска дейност се подчинява на правилата, регулиращи съответния вид стопанска дейност.Данъци
Сдружението и фондацията за общественополезна дейност са освободени от заплащане на местен данък върху наследствата и местен данък при придобиване на имущества по дарение. Освободена от данък добавена стойност е доставката на стоки и извършването на услуги от организации, които не са търговци, поставящи си цели от политически, синдикален, религиозен, патриотичен, философски, филантропски или граждански характер, когато доставката е във връзка с прояви за набиране на средства, използвани за тяхната дейност или за постигане на поставените цели. Някои специални хипотези на освободени доставки са: 1. доставката на стоки и услуги в рамките на хуманитарната дейност, извършвана от юридически лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност; 2. услугата, пряко свързана със спорта или физическото възпитание, предоставяна от спортни организации по Закона за физическото възпитание и спорта, които са регистрирани по Закона за юридическите лица с нестопанска цел като организации, определени за извършване на общественополезна дейност; и 3. когато доставката на стоки и извършването на услуги от организациите по т.1 и т.2 е във връзка с прояви за набиране на средства, използвани за тяхната дейност.
Стойността на даренията в полза на сдружения и фондации за общественополезна дейност може да се използва за намаляване с до 10% на счетоводната печалба по ЗКПО или за намаляване с до 5% на сумата на годишните данъчни основи по ЗДДФЛ.Прекратяване и ликвидация
Ако юридическо лице с нестопанска цел се е определило като извършващо общественополезна дейност, то впоследствие не може да се преобразува в такова за частна полза. Дейността се прекратява с изтичането на срока, за който сдружението или фондацията са учредени; с решение на върховния им орган; с решение на окръжния съд по седалището им, когато не са учредени по законния ред, извършват дейност, която противоречи на конституцията, на законите и на добрите нрави, или са обявени в несъстоятелност.
Имуществото, останало при ликвидация след удовлетворяване на кредиторите, се предоставя по решение на съда на сдружение или фондация за извършване на общественополезна дейност със същата или близка нестопанска цел, ако редът за разпределянето му не е уреден в устава или учредителния акт; ако това е невъзможно, остатъчното имущество се предава на общината, на чиято територия е седалището на прекратеното юридическо лице с нестопанска цел, и тя е длъжна да предоставя имуществото за извършване на общественополезна дейност, която е възможно най-близка до целите на прекратеното юридическо лице с нестопанска цел. За съжаление Законът за юридическите лица с нестопанска цел не установява правила за контрол относно изпълнение на това задължение от общините.
0 коментара