С обнародвания в Държавен вестник на 16 февруари 2016 г. нов Закон за обществените поръчки се правят съществени нововъведения в сферата на обществените поръчки. Вероятно едно от най-значимите и интересни от тях е поставянето на началото на използването на Единния европейски документ за обществени поръчки (ЕЕДОП) и системата е-Certis.
Въвеждането на ЕЕДОП е предвидено с директиви 2014/24/ЕС и 2014/25/ЕС. В началото на февруари тази година с регламент на комисията беше утвърден стандартният образец за единния европейски документ.
Основната цел, преследвана с въвеждането на ЕЕДОП и заложена в европейското законодателство, е облекчаването на административната тежест при провеждане на процедурата по възлагане на обществена поръчка. При стария режим всеки кандидат трябваше да подаде подробна документация, с която да докаже, че няма пречки, водещи до неговото отстраняване, и че отговаря на критериите, установени от възложителя още в самото начало на процедурата. ЕЕДОП цели да избегне именно този обмен на голямо количество информация, който значително затруднява кандидатите и се оказва икономически необоснован, ако не доведе до избирането им. В бъдеще участниците ще подават само попълнения ЕЕДОП, без да прилагат каквито и да било доказателства към него, а само спечелилият участник ще представя документите преди подписване на договора. Друга основна цел на въвеждането на ЕЕДОП, която посочва регламентът, е намаляването на разходите по провеждането на процедури за възлагане на обществена поръчка и улесняването на трансграничното офериране.
0 коментара