Как България стана най-големият износител на лавандулово масло в Европа
Бурният ръст на сектора крие рискове поради навлизането на много нови производители и натиск върху цената, показва анализ на "ИнтелиАгро"


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
България се превърна в европейски лидер в производството на лавандулово масло и основен износител за Европа. Благодарение на солидните агросубсидии за сектора интересът към тази култура от 2008 г. нараства значително, а на фона на проблемите в борбата с вредителите и болестите в доскорошния пазарен лидер Франция България постига значителен резултат. Разнообразното приложение на лавандулата обаче има допълнителен пазарен потенциал, който е почти неразвит в страната. Това са едни от основните изводи в анализа на производството и пазара на тази земеделска култура, подготвен от "ИнтелиАгро".
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
Имаше проблем няколко години с насажденията на лавандула във Франция, което естествено доведе до скок в цената...!
В Добруджа масово започнаха да сеят големи площи, като чуха за висока цена. Само дето там маслото няма качества, защото няма достатъчно слънце. Сега цената тръгна надолу и пазара е доста несигурен, като търговците чакат. Има големи количества, които стоят непродадени.
Сега има нова мода в маслата. Започнаха да сеят маточина, лайка, равнец и какво ли още не, за да се преработва за масло. Ама и там нещо, нещата тръгнаха надолу. Особено за маточината, която има висока цена за масло, между 3 и 4 хиляди лева за килограм, също търговията спря. Доста хора си помислиха, че ще открият топлата вода, само дето късно разбраха, че има големи разходи за обработка и поливане. Сега, чакат пазар и цена...! Просто, предлагането е голямо, това е проблема...!
"В анализа се отбелязва, че субсидирането в сектора е несъразмерно с оперативните разходи и стимулира създаването на насаждения без оглед на качеството и реализацията на продукцията."
Това изречение изразява същността на причините за залеза на ЕС. Планова икономика в най-чист вид.
До коментар [#2] от "bobacho":
тц - не е даже планова. Ами е просто лобистка икономика в най-чист вид. Това е много по-лошо от плановата и пазарната икономика.
До коментар [#1] от "tww09306483":
В Добруджа няма достатъчно слънце???
Сега българското масло е най-търсено на световния пазар, те идва да ги разбират качествата.
До коментар [#4] от "Lary2":
Ами да, за лавандулата поне, няма достатъчно слънце. Както и за гроздето примерно. Къде сте видяли в Добруджа да се прави хубаво вино, примерно? Ами няма и да видите, просто гроздето не може да узрее, освен една тясна ивица покрай морето около Каварна и то, не всяка година.
Освен слънцето, лавандулата иска и по леки и песъкливи почви. Не, че не става в Добруджа, става си лавандултата, но си има показатели, които са ниски, сравнени примерно с маслото от южна България. Тоест, има количество за сметка на качество...!
Не знам дали българското лавандулово масло е най-търсено на световния пазар... Просто има големи количества на ниска цена. Световния пазар е карал някак си и преди големите количества масло от България, нали...? ;)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.