Преговорите за земеделието: Вместо завладян сектор, фокус върху малкия производител
Липсваше единомислие как да спре концентрацията на субсидии в шепа едри зърнопроизводители
Най-важното от сектора на агробизнеса и еврофинансирането за земеделието всеки месец във вашата поща
Акцент върху българското производство, достъп на по-малките производители до пазара, повишаване на добавената стойност в сектора на земеделието, строг контрол върху вноса на храни и материали за селскостопанското производство, реформи в поземлените отношения, горите, напояването. Такива приоритети бяха очертани от представители на "Продължаваме промяна", БСП, "Има такъв народ" и "Демократична България" във втория кръг от преговори за съставяне на правителство, този път на тема земеделие.
Макар по доста от точките идеите на партиите да се доближават, често акцентирайки върху повишаването на контрола, от разговора си проличаха и различия. Например трябва ли да има и какви тавани на получаваните субсидии в сектора, за да се спре с концентрацията на ресурси в зърнопроизводителите.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Българският политик като види камери и съвсем не знае какво говори, а българският политик обикновено едно говори, друго мисли, трето прави. Пълен цирк да ме извиняват цирковите артисити. Да не кажа и пълна простотия!
Гответе се за пълно разграбване на тази държава!
Важното е да се спрат субсидиите за производители на фуражна пшеница, царевица, слънчоглед и пр. суровини за износ. Да се подпомага селскостопанското производство, което остава за преработка в България и има по-висока добавена стойност.
Изгледах с интерес всички предложения на срещата от панел "Земеделие". Всичко оферирано от участниците или е с цел пропаганда, или се прави от хора неразбиращи нищо от този сектор, или са дело на лобистки интереси (визирам изцяло изказването на Абровски). Първо, на какъв принцип избраха да няма субсидии за производители над 15 000 дка? Защо не 5 000 или 30 000. Ккаъв е принципът? Как можеш да слагаш граница за субсидия на общо основание - едно е да гледаш 15 000дка в Добруджа, а съвсем друго е в Хасково. И ако едните произвеждат 4 пъти повече от другите и могат да преживеят без допълнителни субсидии, то другите без субсидия ще оцелеят ужасно трудно.... Недопустимо е да правиш предложения в публичното пространство без да си направил преди това срещи с различните асоциации и да получиш достатъчно достоверна информация и различни мнения. На преговорите не видях нито един участник от браншовите организации - а това са реално работещите в този сектор (с изключение на Абровски, който е явен лобист на откровени корпоративни интереси ). А и да не забравим Албена Симеонова Върбанова (представител на ДБ в преговорите), която ОЛАФ съди за измами с европейски средства. Ако това са хората, дето ще оправят земеделието и ще правят поземлени реформи (последната такава е правена 1945г., и знаем докъде ни доведе), нейсе.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.