🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Рисковете от по-гореща Европа: намалени реколти, засушаване и безводие

Земеделието е топ източник на емисии и заедно с това е силно уязвимо от климатичните промени. Системата трябва да стане по-устойчива, включително с цената на промяна в диетата

Бюлетин: Агробизнес и финансиране от ЕС Агробизнес и финансиране от ЕС

Най-важното от сектора на агробизнеса и еврофинансирането за земеделието всеки месец във вашата поща

Темата накратко
  • Климатичните промени неизбежно ще донесат горещини, засушавания и безводие и в Европа, а това са сериозни рискове за земеделието.
  • Самият агросектор допринася за тези рискове, тъй като е третият най-голям глобален източник на вредни емисии.
  • Той трябва да се промени и да стане по-устойчив и това включва мерки като по-малко месо в диетата ни, по-чисти агропрактики и спиране на сечите.

Между 3.3 и 3.6 млрд. души - над една трета от световното население, вече живеят на места, уязвими от ефектите на глобалното затопляне като наводнения, бури, пожари, суша, (риск от) глад по данните на ООН. Европа засега не е сред най-тежко засегнатите региони, но спокойствието би било измамно - хората и екосистемите и тук в бъдеще ще усещат все повече негативи, включително здравословни и продоволствени проблеми.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    ajq421111679 avatar :-P
    ajq421111679

    Ако спрем икономиката, селското стопанство и транспорта ще изпълним глобалистките зелени цели, но ще умрем от глад, затворени в малки общности, без да пътуваме и без да се развиваме. Чудесна перспектива. Но нека караме поред. Първо избиваме преживните животни, че отделят много парникови газове, после спираме да торим нивите, че е много въглеродно натоварващо, после слагаме данък върху дишането, че с всеки дъх отделяме въглероден диоксид и накрая се озоваваме в пещерата, където ни е мястото с това мислене.

    Нередност?
Нов коментар