Кой ще ми направи сайт?
Имате нужда от сайт. На кого ще се обадите? Как ще знаете дали ще ви свърши работа? Колко ще струва? Колко време ще отнеме?
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Уеб дизайнерът Георги Варзоновцев опитва да отговори на тези въпроси в днешното издание на Web Nation.
Подгответе се внимателно. Изяснете си какво искате да постигнете с онлайн присъствието си. Поставете конкретни цели. Нормалните уеб дизайнери или уеб дизайн агенции ще ви разпитват за това, за да знаят какво да предложат и как да представят бизнеса ви в интернет. Когато за пръв път се обърнете към тях най-вероятно ще ви помолят да попълните подробни въпросници (или да проведете няколко срещи) дори преди да сте подписали договор за работа.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
23 коментара
Много правилно описани етапи по изграждане на сайт. Добре показани критериите за отсяване на фирмите в бранша. Добре е показано, че изработката на сайт е ангажимент и за двете страни и изисква известна всеотдайност. Вярно е, че уеб агенцията трябва да задава доста въпроси преди да напише точна и адекватна оферта.
Момчиле, отдавна мина времето, когато сайт се правеше от 'скрач'. Да, добре е описано всичко за абсолютно нов сайт с абсолютно нова функционалност и т.н. Да, ама туй беше преди 10-ина години. Сега хората имато готови 'кожи' - модели с уноверсална и/или гъвкава структура на менюта, атрибути, линкове и т.н. Разпитват те и ако няма какво толкова да искаш - ти го сглобяват за 2-3 дена. Разбира се, не говорим за тежки специализирани уеб-базирани приложения, а за средно сложен търговски/рекламен сайт.
До коментар [#3] от "Anguel Terziyski USA":
незнам къде живеете, но в България все още доста от сайтовете се правят "от скрач".
да не говорим, че масово сайтовете имат нужда (буквално) да се задраскат и да се започнат "от скрач".
иначе, и ние четем блогове и сайтове за архитектура, или как се прави по света, но на живо не е баш както го четем по интернета ... :)
CMS-ите са му майката... Иначе в България, като студио ми прави добро впечатление Rizn, за друго не се сещам, вероятно има още 2-3 читави.
Валерия, където и да живея (стига да има компютър и Интернет), ако една фирма се занимава с уеб дизайн, то тя си прави с течение на времето библиотека с прототипи. Вярно, почват от нищо, но нали като дизайнват, сорс кодът с хитрините остава у тях. Като направят 10-ина преокта и вече имат основни модули и архитектура нза няколко типа сайта. Пък и за тях е по-лесно да строят върху основа, а не като Башмайстора на времето да почнат от бъркането на спояващите разтвори. Все едно да идеш в магазин за авточасти и да видиш, как един ковач ( шлосер, монтьор) се поти и изчуква на момента частта по заявка на клиента. То това само в .Железния светилник' по Талев го има, но после идват фабричните листа ( помниш ли сцената, като трябва да уволнят чираците), а след година им сервират и готови домакински прибори - сцената с алумниевото канче, дето майсторът го хвърля с яд в стената, ама то не се чупи. Айде малко да излезем от манифактурата и да работим като бели хора..
До коментар [#6] от "Anguel Terziyski USA":
поработете в България, после коментирайте така "експертно" :). останалото е локумопроизводство.
До коментар [#7] от "valeria":
Не съм съгласен с Вас. Аз съм работил и на двете места и мисля че бат Ангел е много прав в случая :)
А-а-а, работил съм и в БГ - сърбал съм им попарата. Ако имат подход и желание, няма значение къде са. Друг е върпосът за пазар, заплащане и т.н.
От повече от 10 години съм в този бизнес и най-често чувам следното: искам сайт, нямам идея какво да има вътре, как да изглежда, нямам корпоративна идентичност, да не говорим за предварително подготвени материали ... Би било чудесно да има повече хора, които да прочетат "утопичните" редове, написани от колегата по-горе преди да тръгнат да си правят сайт.
В крайна сметка е важно крайният продукт да върши работа на клиента, а не как е направен, дали са ползвани готови компоненти и т.н. Опитен програмист (ПРОГРАМИСТ, а не шайка скъпоплатени безделници) и дизайнер могат да завършат сайт за по-малко от седмица, независимо от сложноста му.
Разбира се, най-важна е ... най-ниската цена за изпълнение ;)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.