

Георги Балджиев

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Космическият оазис от вода, слънце и живот, наречен планета Земя, е населен от приблизително 250 хиляди вида растения, около 1 милион вида животни, десетки хиляди бактерии, вируси... Откриването на нови видове, населяващи спотаени кътчета от сушата, водата или леда е едно от най-вълнуващите преживявания за биолозите. То продължава и до днес като очакваният общ брой видове, за които науката ще разполага с име и място на обитание, е около 10 милиона вида. Безспорно това е несметно богатство! Ала явно тръпката от описване на съществуващите твари е на път да се превърне в романтична част от историята на познаването на разнообразието на живота на планетата ни.
Изкуствен живот. Така кратко и сензационно световната научна общност определи успешните експерименти при превръщането на един вид микроорганизми в съвършено друг. Е, като за сензация е добре казано. Истината е, че споменатите опити с микроорганизми дават основание да се смята, че конструирането на изкуствени живи системи е въпрос на изключително малко време.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
7 коментара
гууууууд
Животът е тайнство: http://angeligdb.wordpress.com/2006/11/13/%d0%96%d 0%b8%d0%b2%d0%be%d1%82%d1%8a%d1%82-%d0%b5-%d1%82%d 0%b0%d0%b9%d0%bd%d1%81%d1%82%d0%b2%d0%be/
Първото нещо, за което се сещам, е за една професия на бъдещето: Художник на генетични карти :) сериозно
Второто: Първите организми ще бъдат проектирани за условията на Марс :)
изкуствен живот? първо някой да ми каже кое е живот и как да го разпознаваме, а после да го създават, тва по ми прилича на хай-тек генно изнженерство, прехвърлили генните от една бактерия в друга
до очарованата: картите не се рисуват от художници, сериозно.
Думата геном (genome) обикновено се ползва да означи ВСИЧКАТА ДНК в даден ОРГАНИЗЪМ, а не всички ГЕНИ (в смисъл на цистрони или оптимони). Съвкупността от всички ГЕНИ на дадена популация (или, ако предпочитаме класическата терминология - на даден таксон, в частност "вид") обикновемо се означава като gene pool, което може да се преведе като "генофонд". И двете дефиниции са уязвими по отношение на въпроса за "собствеността" върху ДНК/гените.
Относно живота - на абстрактно ниво може да се дефинира като съвкупност от Сложни Адаптивни Системи; на физическо - като съвкупност от системи, които умеят активно да намаляват вътрешната си ентропия; от еволюционна - като съвкупност от репликатори, техните носители и ефектите им върху света. Следва да се отбележи, че тези определения не се ограничават с формите на живот, изградени върху върху въглеродни полимери.
глиги, тия определения са толкова общи, че чак не означават нищо, да не би един робот, който синтезира нещо си вътре в себе си и си намалява ентропията да е жив?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.