Великобритания национализира още една банка

Държавата може да увеличи до 77% дела си в най-голямата ипотечна банка в страната - Lloyds.<br />
<br />
Държавата може да увеличи до 77% дела си в най-голямата ипотечна банка в страната - Lloyds.<br />
<br />
Държавата може да увеличи до 77% дела си в най-голямата ипотечна банка в страната - Lloyds.<br /> <br />    ©  Reuters
Държавата може да увеличи до 77% дела си в най-голямата ипотечна банка в страната - Lloyds.<br /> <br />    ©  Reuters
Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Lloyds Banking Group минава под контрола на правителството, което в резултат на многоетапна и сложна сделка може да получи до 77% от банката, за да гарантира „токсични активи” на Lloyds на стойност 260 млрд. лири. Обявеното в събота споразумение предвижда първоначално правителството да увеличи дела си в банката от настоящите 43.5% до 65%, ако превърне притежаваните преференциални акции на стойност 4 млрд. лири в обикновени, обяснява Financial Times. Освен това Lloyds ще емитира акции без право на глас в полза на Министерството на финансите, с което ще плати таксата за участие в програмата на правителството за гарантиране на банковите активи (Asset Protection Scheme). Ако акциите без право на глас бъдат конвертирани в обикновени, делът на държавата ще достигне 77%. Акциите на държавата с право на глас обаче няма да надхвърлят 75%, уточнява агенция Reuters. Важна част от сделката е обещанието на Lloyds да отпусне 28 млрд. лири кредити през следващите две години.

Lloyds Banking Group е създадена през януари т.г., след като британската банка Lloyds TSB под диктовката на правителството придоби изправения пред фалит свой конкурент HBOS. Впоследствие именно тази сделка принуди Lloyds да прибегне до правителствената програма за защита на активите. Миналия месец банковата група отчете загуба на HBOS преди облагане с данъци в размер на 10.8 млрд. лири за 2008 г. и отписа лоши потребителски кредити в размер на 9.9 млрд. лири, докато самата Lloyds TSB бе на печалба за миналата година в размер на 819 млн. лири – със 75% по-малко в сравнение с 2007 г. Цитирани от Financial Times подробности от сделката с правителството nоказват, че близо 83% от активите, които ще бъдат вложени в програмата за защита на активите, преди това са били собственост именно на HBOS.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    svetoslav0 avatar :-|
    Слав

    Абе странна работа - по-голямата дето печели милиард на година, купува фалиралата, дето загубила 10 милиарда. И после правителството ги изкупува. Токсични активи според мен значи, едни пари под една форма, дето ги няма. Един вид, едни загубени или откраднати пари, които някой да връща и той е правителството с бюджет от данъците. Или един вид, ти като си раздал много пари и не можеш да си ги прибереш, да ти ги плати някой друг или поеме, заедно с дълговете, та да си ти на чисто. Идеален начин да ограбиш населението, като му внушиш, че го е ударила гръмосветечната криза и е отровила банкови активи.И ние се пънем да се присъединяваме към този ЕС и НАТО, дето не могат да си управляват парите в банките. Мисля, че ако работим в цялата държава така добре както добре се справяме с валутния борд, то ние ще сме пример за подражание. Ама нейсе, кой да каже на управляващите, че ако се откажат да крадат нагло, ще са вечно на власт с 90% подкрепа.

    Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал