🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Когато регулацията стане цензура

ЕК постави ултиматум за спорния медиен закон в Унгария

Унгарски граждани с маски, на които пише "Свобода на пресата", протестират в Будапеща
Унгарски граждани с маски, на които пише "Свобода на пресата", протестират в Будапеща
Унгарски граждани с маски, на които пише "Свобода на пресата", протестират в Будапеща    ©  Reuters
Унгарски граждани с маски, на които пише "Свобода на пресата", протестират в Будапеща    ©  Reuters
Бюлетин: Моят Капитал Моят Капитал

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.

Сагата с медийния закон в Унгария продължава с пълна сила, след като той влезе в сила в началото на годината едновременно с началото на унгарското ротационно председателство на Европейския съюз. Тази седмица еврокомисарят по дигиталните въпроси Нели Крус изрази сериозни съмния относно спорния закон в писмо до Будапеща, съобщи EUobserver. Тя даде двуседмичен ултиматум на правителството на премиера Виктор Орбан да даде разяснения по него. Ако унгарските власти не изпълнят изискването, Крус заплаши, че може да бъдат предприети законови действия срещу страната. Освен това ЕК предупреди, че медийният закон е в нарушение с "Хартата на основните права на Европейския съюз".

ЕК намира за притеснителни три клаузи в унгарския медиен закон – задължението за "предлагане на балансирана информация", налагането на глоби и цензурата върху съдържанието на новини от медиите на останалите страни-челнки на ЕС, задължителната регистрациа на всички медии, включително и на блогърите. Според версията на Виктор Орбан обаче всички тези рестрикции целят да се борят с антисемитизма и расизма. Официалната позиция на унгарското правителство е, че писмото от Крус иска разяснения от чисто "техническо" естество и няма нищо общо със свободата на словото.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

3 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    loligo avatar :-|
    loligo
    • + 2

    Любопитно ми е дали ЕК може да направи нещо в случая. Май само глоба може да наложи, т.е. ако са твърдо решени унгарците ще прокарат този, меко казано, скандален закон. Точно в такива случаи си личи слабостта на ЕС, както и че все още е много далече от "Федерална Европа", за която мечтаят привържениците му.

    Нередност?
  • 2
    moreni avatar :-|
    moreni
    • + 1

    Какво мислят унгарските журналисти за такова извиване на ръцете? Защо унгарците си мълчат, когато им налагат цензура? Това не мога да си обясня. Що се отнася до България - тук от такова нещо не се нуждаем, по простата причина, че нашите сами клякат на властта и парите.

    Нередност?
  • 3
    lubomirgavrilov avatar :-|
    Любо
    • + 2

    Освен това ЕК предупреди, че медийният закон е в нарушение с "Хартата на основните права на Европейския съюз".

    Много ясно е казано и с Хартата шега не бива. Тя има силата на закон в ЕС. Орбан има две седмици да даде обяснения. Който си мисли, че ЕС е разграден двор, да изчака две седмици и след това да си извади поука.

    Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал