Кой ще поеме космическата щафета?
Русия изглежда най-подготвена да поеме инициативата за изследване на космоса след края на програмата на НАСА


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
"Хюстън, мисията е изпълнена" - с тези думи приключи последният полет на совалката "Атлантис", която се приземи завинаги миналата седмица. С това беше сложен край на цяла една епоха от историята на човечеството, свързана с изследването на космоса.
Сега щафетата вероятно ще се поеме от Русия, която със своите ракети представлява единствения начин за транспортиране на космонавти до и от Международната космическа станция. По петите на руснаците обаче са и двете най-бързо развиващи се икономики – Китай и Индия, които със своите нови програми създават здравословна за напредъка на науката конкуренция.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
25 коментара
Надали ще е само една страна. За да се излезе сериозно в космоса, се иска постоянен и сериозен напредък във високотехнологичните области, които са същевременно свързани и с най-много разходи. Реално силите с възможности тук са си САЩ, ЕС и Япония. Китай, независимо колко отделя, има още много да догонва. А Русия, за да направи нещо повече от това да печели от извеждане на товари в орбита, трябва да възроди космическата си програма, каквато беше пре 80те, което на този етап е невъзможно. sps.html
Аз лично залагам на японците - те имат и интереса и средствата да направят нещо в тази област. Един пример: http://www.usef.or.jp/english/f3_project/ssps/f3_s
Пропуснали сте единствената държава, която има два работещи апарата извън Слънчевата система, два робота на Марс, изкуствени спътници около Луната, Сатурн, Марс и Меркурий, три обсерватории, които виждат цялото слънце 24х7 и най-сериозната програма за автоматично изследване на местната система от всички останали.
До коментар [#2] от "jubal harshaw":
коя?
До коментар [#2] от "jubal harshaw": ????
Гърция !
До jubal harshaw
Е тя статията си е лекичка и кратка без много информация за бъдещите ракети носители. А след твоята тирада да попитам тази страна може ли да изведе в орбита 1 астронавт?
До woland
"А Русия, за да направи нещо повече от това да печели от извеждане на товари в орбита, трябва да възроди космическата си програма, каквато беше пре 80те, което на този етап е невъзможно."
Тоест да има самостоятелна орбитална станция? Не виждам причина това да се случи. Далеч по-важно е да успеят да разработят системите Ангара и Рус-М, приходите от комерсиалните им пускове ще донесат нужните пари за "да направи нещо повече..". А и наскоро успешно изведоха на орбита Спектр-Р, достатъчно хай-тек ли е за теб?
http://rt.com/news/space-telescope-russian-rocket/
До коментар [#6] от "peho":
Гледах филм как го правят по една от руските телевизии. Едни 60 годишни чичковци и лелки само, един млад учен нямаше. Кадрите им малко по малко си заминават.
До коментар [#6] от "peho":
Пускането на ракети е нещо, което се прави с успех от 60те години. Повечето модели са от 70те, с подобрения. Това е просто вчерашния ден. За да бъде направена следващата стъпка е необходима наука. Не тази от 60те, а сегашната, с нови материали и нови идеи. Русия си е останала на нивото от 80те, в най-добрия случай. За да се изгради научна база са необходими огромни средства. В държавата на Путин това не може да стане, дори и теоретично.
Космическото съревнование от 50те-80те години на ХХ век беше в голяма степен идеологическо и заради това - безсмислено. Докато сега нещата тръгват по правилния път - научна база, открития, водещи до комерсиални ползи в перспектива и т.н. по кръга. Тоест, освен чисто научната полза, има и комерсиална такава. Това е бил нормалният път досега (поне). Докато идеологическият път винаги страда от множество проблеми, както и се видя.
Реално, освен САЩ, има само няколко други държави, с достатъчно развита наука, за да напредват в космическата област (и сродните й, без които няма прогрес): това са Япония, Германия, Франция.
Много бързо отписахте руснаците ,учените им били стари ,ползвали стара техника ,недейте така бре хора.Аз очаквам чудото в космическите полети да дойде именно от Русия и Китай,САЩ заради огромните си дългове и перчене се осраха тотално ,пък и като сметнеш че изсценириха и полет до луната за какво да говорим.
Интересна статия. Надявам се "Капитал" да публикува повече научни статии.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход