Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Те са навсякъде. До плажа, пред терасата ви или по пътя за работа. В най-лошия случай изоставените строежи са тъжната история на ваш близък, който е платил известна сума с надеждата някога там да е новият му дом. И макар още от 90-те да сме ги приели като устойчива част от градската фауна, броят им през последните две години застрашително нараства до такава степен, че те вече не са проблем само на фалиралите инвеститори.
Потърпевши са и хората, които ежедневно минават покрай необезопасените сгради. Страда и туризмът, а оттам и цялата икономика. Големият им брой вече е фактор и на пазара на имоти, като предлагането е все по-силно.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
17 коментара
как какво - държавата трябва да ги изкупи - примерно по 1500 евро/кв.м.
Назначения бизнес в момента е на вълна вятърни перки.
Специално тази на снимката - гледам че оградата и е съвсем символична и необезопасената постройка е предпоставка за инциденти
Така че - предписание за поставяне на стабилна ограда, естествено собственика няма да го изпълни, после глоба от общината - естествено собственика няма да я плати и ако не се лъжа, след това може да започне процедура по несъстоятелност и имота да се даде на търг
След предупреждение от общината, да се предоставят на явен търг от държавата, но парите от продажбата да отидат за сираци, например.
В нормалните държави, държавата не ги изкупува. Държавата(общината) си търси данъците върху тези имоти/земи, и ги придобива, ако собственикът не си плаща. Държата/общината ги придобиват и в случай на недовършване в срок на одобрения архитектурен план, защото загрозяват/пречат и причиняват обезценка на съседните имоти, а оттам и спад на данъците...
Както казват хората в развития капитализъм - да не забравяме, че всички сме под наем, даже и собствениците - те плащат наем данък за земята си, и могат да бъдат изгонени на секундата, в която не си платят данъка.
Частна собственост? Неприкосновеност? Едва ли, Конституцията е отживелица...
това е на плажа в Созопол и сградите са 2 - една до друга. Потърсете кмета Ремзи за повече информация!
Решението е просто и е от една дума - тринитротолуол.
ТНТ или тротил, както ви е удобно!
Боклуците се взривяват, като разноските за рекултивацията на земята се поемат по равно от три места - кметове, главни архитекти и инвеститори.
Тяхна е основната вина за настоящето безумие, превърнало земята ни от рай в бетонов ад.
От около година и половина набюдавам по-скоро обратната тенденция - изоставени строежи от края на 90-те се довършват. Примери: ъгъла на "Солун" и "Топли дол" в Борово; ъгъла на "Мур" и "Ген. Стефан Тошев".
Най-много съм се учудвал на недовършената зграда на ъгъла на "Емине" и "Отечество" в Хиподрума!? Мястото е златно. Представям си само каква гледка ще се открива от кулата, в посока Витоша, точно над бул. "България"!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.