Дом за нас и нашите деца
Накъде върви пазарът на жилища и какво искате да знаете за него
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Може и да сте чували, че цените на жилищата вече втора година вървят надолу, че броят на сделките намалява и че в момента на пазара има изобилие от качествени имоти на добри цени. Ако в момента си търсите жилище обаче, е твърде вероятно и да не сте съгласни с някое (или всички) от горните твърдения.
Затова решихме да съберем на една маса представители на целия имотен сектор - от строителите през брокерите та чак до банкерите, които напоследък също са се активизирали в предлагането на все по-атрактивни (поне според тях) оферти за ипотечни заеми.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
59 коментара
По принцип жилищното строителство,при условие,че населението не се увеличава,няма как да се развива.. центрове на градовете са нископрестижни гета,а бившите села,са урбанизирани теротории,със скъпи имоти..
а поканените Дами и Господа ми е ясно какво ще говорят..
П.П. има общо взето няколко модела за развитието на населените места-европейския и американския са характерни..
Ето го американския-първоначално са били запълвани центровете на градовете,но по-късно,се направили пътища,хората си купили коли и станало възможно да си живееш в къщичка сред полянка,а да пътуваш на някъде да работиш и на друго място-да пазаруваш..резултат-старит
В България коли вече има,остават пътищата и ще имаме същото развитие!
Ясно е какво ще кажат :
1. СЕГА е момента да купувате
2. СЕГА е момента да теглите заем
Ама няма да кажат какво е качеството на жилищата, нито колко е заробваща лихвата, няма да изкарат и лупа за малките буквички в договорите, нямя да кажат че нациятя се топи...
Ама нали трябва да си въртят бизнеса : да сте чули някой търговец да каже : не, недей си купувай, не е хубава стоката, ще се прекараш, или ела след една седмица че ще падне цената...
Цените са спекулативно неадекватни на заплатите, както и на наемите, които могат да бъдат най-ясният критерий...Първо за да има искане за такава цена на квадратен метър, трябва да можеш да си позволиш да ги плащаш, но след като има безработица доходите са непостоянни и цените са неприемливи. После вече е положението с локацията и чак на трето място е качеството на продукта, тези работи са банални, като всичко друго което се потребява Страната не предлага кой знае какъв привлекателен бизнес климат и от там цените ставатоще по-нереални, а качеството на продукта не е кой знае какво, малки жилища липса на парко место или изобщо възможност за паркиране, много скъпи гаражи или клетки допълнени като лукс, което е смехотворно и т. н. Редови панел двустаен 70 кв. м. не може да е повече от два пъти по скъп два пъти по-скъп предвид ифлационите стресове през годините, амортизацията му и нехигиеничноста му като основно жилище в страната Преди 25 години ТАКОВА ЖИЛИщЕ СТРУВАшЕ 18 000 лева, сега при днешните условия то не може да надхвърля 36 000 - 40 000 ако е запазено в същя си вид, което е малко вероиатно и 12 -15 годишна рента трябва да го изплати. 600 лева пък е цената на такова жилище ръководейки се от средната заплата или около 300 евро за метър панела това е средната цена на добре подържана панелк, а от там и за новото строителствоцената може да е по-висока но не много, ако е средно статистически погледнато...
До 1
Прав(а) си, че населението намалява, но има голямо преместване от селата към градовете. Да не говорим, че повечето от младите хора биха се разделили много по - рано с хотел мама, ако можеха да си го позволят. У нас (голяма част от младите), за да се отделиш от родителите си трябва или да се ожениш/омъжиш или да напуснеш страната.А пропо! Да напуснеш страната. Напуснах БГ на 22 ,за да живея самостоятелно. Точно поради тази причина и повечето от българите, които познавам тук, са го направили. Както казва един от тях : "Как да водя нормален сексуален живот, като ми се налага да деля една стая с малката си сесетра".Срамно много живеят по две семейства в панелка. Мисля, че пазар има, но тези които искат не могат, а тези, които могат вече имат. Но това надали е тайна за хората свързани със строителсвото и продажбата на жилища. И ако искат пазара да се раздвижи трябва да станат по - гъвкави в цените и предлаганото финанасиране.
Както и да го вътрим и сучем цените на жилищата трябва да са обвързани с наемите, а от там и с доходите на населението.
Аномалиите, които наблюдавахме допреди 2 години бяха спекулативни игри на разни неграмотни хора и едва ли ще се повторят близките 20 години.
Затова от хората, с които ще пиете чай не очаквам да изкочи нещо смислено.
ако се приеме, че цената на едно жилище е равна на 200 месечни наема, то при масово ниво на наемите в центъра на София 250-350 евро, цената на нормалните апартаменти не би трябвало да надхвърля 50-70 хиляди евро. Как ще коментират това мъдрите имотни гурута?
Втори въпрос е как виждат потенциала на подпокривните и тавански помещение в кооперациите в центъра да се превърнат в мансарди? В момента положението е следното - много таванчета и идеални части, разнопочни интереси и в резултат - течащи покриви.
Трето - как виждат развитието на пазара на селски имоти - къщи, парцели и земеделски земи в различните райони на България в близките 5 години.
Целта на учението е да се реализират максимални продажби (заробващи договори за ипотека) предвид очакваното допълнително падане на цените.
ТАКТИКАТА им ще е да се признават очевидни истини - че цените са паднали, че има отрезвяване, че кризата в строителния бранш ще, че вече водещо ще е качеството, че потреблението няма да се върне на нивата от 204-2008 и т.н.
Същевременно обаче целта е да се внуши, че дъното вече е достигнато или сме на косъм разстояние. Някои ще продължат да са обективни, като ще заявят, че цените няма да се покачват. Но целта ще е да ни внушат, че повече няма и да падат, като е най-добре още сега да се възползваме от възможността.
На един въпрос обаче няма да може да се отговори - защо хората не купуват, въпреки че има предлагане. Отговорът го знаят, затова те вече търсят решение. За да продадат максимално жилища преди цените да паднат с още поне 30%.
Поканили сте седем "продавачи". Можехте от кумова срама да поканите един-двама изплащащи ипотеки и някой съдебен изпълнител. Щеше да е по-интересно. Сега ще стане като част имотната конференция, която рекламирате във вестника...
Опа, ето я и причината за този "розов" състав.
Публикувано през m.capital.bg
сетих се още нещо - при равни ценови условия, кое е за предпочитане - ново строителство или старо строителство? Кога измамата, наречена "купуване на общи части" ще се прекрати?
Имам ВЪПРОС към всички поканени гости:
Защо предлагането остава по-голямо от търсенето, въпреки че цените продължават да падат?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход