Новият брой:
Какво се случва в държавата

Гените и излъганите очаквания

Изображението е снето от Powerpoint презентация на проф. Mark Маккарти, предоставена ни от автора й с посредничеството на Wellcome Trust, Англия.&nbsp; <br />
Изображението е снето от Powerpoint презентация на проф. Mark Маккарти, предоставена ни от автора й с посредничеството на Wellcome Trust, Англия.&nbsp; <br />
Изображението е снето от Powerpoint презентация на проф. Mark Маккарти, предоставена ни от автора й с посредничеството на Wellcome Trust, Англия.&nbsp; <br />    ©  Mark McCarthy
Изображението е снето от Powerpoint презентация на проф. Mark Маккарти, предоставена ни от автора й с посредничеството на Wellcome Trust, Англия.&nbsp; <br />    ©  Mark McCarthy
Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Да започнем от гените. Те са малки кодове от ДНК, които съдържат необходимата информация, за да се синтезира от организма една биомолекула. Протеините, техният подклас ензимите и разните други специфични биомолекули създават и контролират цялата активност на телата ни. Липсата на дадена биомолекула или пък нейната свръхекспресия (производство в по-голямо от нормалното количество) водят до проблеми. Някои проблеми прерастват в болести.

Гените мутират. Това може да доведе до тяхното увреждане или просто до някаква промяна. Процесът може да е наследствен или да се случи по време на живота ни. Важното е, че в някакъв смисъл всички заболявания на света могат да се обяснят със състоянието на гените ни. Или поне така си мислим. Ако някой по-често боледува от грип, то е, защото "гените на имунната му система са нещо слаби".


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

7 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    Avatar :-|
    Зелен
    • - 1
    • + 2

    Значи лек за всичко, ще има когато хората спрат да се хранят лошо, да пият, да си причинява стрес и следователно, да боледуват :)

    Нередност?
  • 2
    yassen avatar :-|
    Ясен Пекунов
    • + 2

    Не мога да се съглася с подобно твърдение. Има хора, да речем в Африка, които се хранят целесъобразно, не пият алкохол и не са почти стресирани. Те боледуват от купчини болести като малария и СПИН и имат най-кратката продължителност на живота в света.

    Инфекциозните болести няма да изченат. А също и ракът, например, защото дори слънцето и въздухът, който дишаме са канцерогенни в някакъв смисъл.

    Стресът също е невъзможно да изчезне. Стресът е субективно възприятие на психиката ни. От друга страна стресът е реакция на организма към промените в околната среда.


    Поздрави,
    Ясен Пекунов

    Нередност?
  • 3
    Avatar :-P
    haho
    • - 4
    • + 1

    Цитат: "Всъщност на недостига на пари за свръхмодерни терапии се дължи проблемът на американското здравеопазване, но това е друга тема" !?!?

    Това от къде го изкопа? Аман от разбирачи на Америка, които никога не са били тук (там) или разбират всичко по български! Колко не достигат и за кои терапии, олеле!

    Нередност?
  • 4
    goi03308177 avatar :-|
    hashashin
    • + 3

    Понякога си мисля че науката за гените доста прилича на дактилоскопията (пръстовите отпечтъци). Според двете, всеки човек е уникален, дори може да се намерят корелации между определени 'patterns' и предразположеност към болести и пр. Но, нашето разбиране за тях не може да влезе по-надълбоко. Спорно е също така дали гените имат изолирано влияние (както се смяташе досега), или по скоро влиянието им е при взаимодействието помежду си.

    Това което е сигурно поне е, че гените са носителя на информацията, вече как я четем тази информация е друг въпрос :)

    Нередност?
  • 5
    Avatar :-|
    Nikolay UK
    • + 4

    Темата е интересна. Наистина прекалено се спекулира с откриването на отделни гени. Както изглежда, повечето заболявания не са зависими от един единствен ген. И със сигурност средата и стилът на живот имат голямо значение. Но спорът за това, кое е по-важно - средата или гените е доста по-стар от самата генетика (доста прилича на спора за това, кое е първо - яйцето или кокошката) и едва ли ще бъде някога разрешен.

    Медицинската генетика е много млада дисциплина (реално едва на десетина години) и е много прибързано да се правят грандиозни заключения. През 2007-ма точно студия финансирана от Уелкъм Тръст направи история с първото whole genome disease association survey, което тогава използваше проби от около 17.000 инидивида за седем разпространени заболявания 9http://www.nature.com/nature/journal/v447/n7145/abs/nature05911.html). И резултатите бяха впечатляващи. Тепърва ще има повече такива студии.

    Това, което статията някак пренебрегва е, че откриването на гена е само първата стъпка. По-същество не става дума за подмяна на дефектен ген (това ин виво до голяма степен си е научна фантастика), а за третиране на последствията (напр. прекъсване на метаболичните вериги в които участва продуктът на въпросния ген). Това е един много дълъг процес известен още като drug targetting.

    Така, че възможностите на медицинската генетика изобщо не са изчерпани - те всъщност още не са използвани. Затова всякакви грандиозни обобщения биха били доста прибързани.

    А за това дали само богатите ще имат възможност да се възползват - не мисля, че това е сериозна тема. Лекарствата имат ограничена патентна защита, което означава, че много скоро след въвеждането на ново лекарство се появява и евтин генерик. Така, че именно генетиката и молекулярната медицина имат шанс да направят здравеопазването по-достъпно.

    Нередност?
  • 6
    jelezen avatar :-|
    jelezen
    • - 2

    Нека откриваме гените, причините, леченията. Не вярвам на 100% в това, че като открием причинителя и го ликвидираме, ще ликвидираме тотално рака или муковисцидозата.
    Щом сме толкова напреднали в тази наука, би трябвало лечението на такива болести да не е скъпо и да могат да си го позволят абсолютно всички.
    Нека да са скъпи идиотските добавки за отслабване, акане, тонизиране, прочистване и всички други глупости. Това което ядем, то ни прави болни или здрави.
    Няма да успеем и да избягаме от стреса. Ако не беше стреса как щеше да се развие човечеството? Или без стрес щяхме да сме още някакви щастливи маймуни по клоните, които ги удрят бананите по главите - мене изяж, не, мене изяж!

    Нередност?
  • 7
    gv avatar :-|
    gv
    • + 1

    Интересно четиво :) ба-а-авничко разбираме още колко много имаме за откриване, разучаване, използване...

    Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал