Една дълго чакана промяна
Образователното министерство най-после започва да финансира университетите според резултатите им


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
19 висши училища (от общо 37 държавни) ще получат допълнителни средства за модернизиране и оптимизация през следващата учебна година. Днес Министерство на образованието, младежта и науката (МОМН) публикува списъка с избраните висши училища и специалностите, които ще получат бонуси.
Висшите училища са избрани на базата на рейтинга, който излезе през ноември 2010 г. и оцени качеството на обучението и съответствието му с нуждите на пазара на труда (като например реализация на завършилите студенти и доходите им). Това е първият опит за диференцирано финансиране на университетите, което се обвързва пряко с резултатите от обучението в тях. Субсидията иначе се разпределя "на калпак" според държавната поръчка за брой студенти и това с нищо не стимулира университетите да се конкурират помежду си и така да подобряват качеството на обучението.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
23 коментара
Браво.Дано не спрат до тук и да продължат и по-нататък с реформата
Да задълбочат този тип финансиране за сметка на твърдите вноски. Така ще се намали непроизводителното и ненужното в този сектор.
За мен и Университетите трябва да се потрудят малко. Все пак имат доста успешно реализирали се студенти. Някаква форма на дарения и спонсорство може да се измисли. Филантропията не е на мода у нас, но все пак това е мястото, което ти е помогнало да си на гребена на вълната. Само Държавата да дава пари ще е трудно.
Браво!
Къде изчезнаха ония, дето твърдяха, че Игнатов се опитва да затрие СУ?
Добре! Отдавна трябваше да е факт.
Публикувано през m.capital.bg
Математика, физика, химия, биологи и геология от СУ са най-добрите на Балканите.
Като ИТ в СУ и ТУ са по добри от тези в Турция и доста над средното ниво в Европа.
Който успее да ги завърши, без да преписва разбира се, почва със стартова заплата у нас поне 1000кинта. Като по принцип няма никакъв проблем и е желан да работи навсякъде по света, ако не го е мързяло да научи език.
Трябва още повече да натиснат от МОН и да резиваме това в което сме силни и признати по света.
Да не се обидят докторите. В МА наблюдавах необичайно много чужди студенти от съседните страни. Предполагам също са добри, но нямам преки наблюдения как е у комшиите.
Държавата трява да почне лека-полека да намалява и дори спира парите за измислени "екологии" и "мениджмънти", които ги има дори в иженерните специалности което си е нелепо.
Добре е млазите първо да положат малко повече усилия и усвоят на бакалавърско ниво някой основна наука, право, счетоводство и финанси или инженерия, а после ако имат желания като са поотраснали да се ошлайфат на "екология", "мениджмънт" или "администрация".
Верно, че това беше мода ама и тя като чалгата залязва и наистина е неприятно как умни, млади хора са си губили времето в нищо не правене и после не могат да си намерят работа, защото просто от нищо не разбират и никой не иска да ги вземе.
Ако някой все пак толкова му се "учи екология" от 18 тодишен- е му Германия или унито Ийст Ингланд. Там за два-три семестъра ще чу покажат как се управлява глобалната температура според последните модели на биратнските и немски "учени".
6.7 млн. лева е смешна сума пари. Но все пак е едно отдавна чакано начало.
Може ли някой да ми помогне с информация относно въпросния рейтинг на университетите и как е направен той? Благодаря предварително. Иначе добра инициатива, наистина трябваше да се направи по-рано.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход