Още една дупка в стената
Комисията за финансов надзор спешно трябва да разтълкува няколко казуса, които заплашително приличат на законови пробойни


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
В петък "Агрия груп холдинг" оповести, че е продало участието си в "Хлебозавод Корн" за 6.5 млн. лв. Ето и съществената част от оригиналното съобщение:
В резултат на прието на 15 септември решение на Съвета на директорите на "Агрия Груп Холдинг"АД, на 16 септември "Агрия Груп Холдинг"АД е сключило сделка за продажба на притежавания от него мажоритарен пакет от дялове /363 080 броя дяла на стойност 10 лв. всеки/, съставляващи 99.20% от капитала на една от дъщерите си компании "Хлебозавод Корн" ООД за сумата от 6 500 000 лева. Купувач по сделката е "Йорк Скай" ЕООД със седалище и адрес на управление град Търговище, ул."Цар Освободител" №30, ап.45, вписано в Търговския регистър воден от Агенция по вписванията с ЕИК 125516666. В сделката не участват свързани и/или заинтересовани лица. Сделката не попада в приложното поле на чл.114, ал.1 от ЗППЦК, тъй като такъв тип сделка съгласно предмета на дейност на "Агрия Груп Холдинг"АД, в съответствие с разпоредбата на чл.114, ал.8 от ЗППЦК е в рамките на обичайната търговска дейност, представляваща съвкупността от действия и сделки, извършвани от дружеството в рамките на предмета му на дейност.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
12 коментара
а ще кажете ли какво е КФН все пак? Ако това съкращение се използва в заглавието, то трябва да бъде разяснено под него.
Комисия за финансов надзор. В заглавието е написано цяло.
В подзаглавието пишеше КФН, а пълното име го имаше само в текста. Промених подзаглавието, за да е по-ясно.
Поздрави,
Н.
Николай, едно е обичайна търговска дейност, друго е 'предмет на дейност'. Те могат да го имат за предмет на дейност, но не го правят всеки ден. Даже въобще не го правят, освен в дадения случай. законът прави изключение само за 'обичайна търговска дейност'. Е, ако съм на тяхно място, веднага правя съвместно предприятие по раздел 3 и пак се измъквам.
Хахах, не стига, че холдингът се освобождава от неносещи печалба активи на супер цена, освобождавайки ценен кешов финансов ресурс, ами остава и да са недоволни миноритарните акционери!
До коментар [#5] от "Anguel Terziyski USA":
Бат Ангеле, много си обстоятелствен (отново), но и аз пък съм подготвен:
Чл. 114. (9) (Нова - ДВ, бр. 61 от 2002 г.) Обичайна търговска дейност по ал. 8, т. 1 е съвкупността от действия и сделки, извършвани от дружеството в рамките на предмета му на дейност и съобразно обичайната търговска практика, без сделките и действията, които произтичат от извънредни обстоятелства.
Без да съм юрист, мисля че така дефинирана обичайната търговска дейност включва предмета на дейност ;)
А, ние програмистите сме такива - иначе машинката не върви:-) Съюзът 'и' в горното предполага да е и 'обичайна търговска практика', освен предмет на дейност - мисля си, че не всеки ден се продава дружество. Тука вече КФН трябва да тълкува - нали затуй вземат заплати. Освен туй се махат действия и сделки, произтичащи от извънредни обстоятелства - още една спирачка спрямо нещо, вписано като предмет на дейност, но почти неправено.
"Придобиване, управление, оценка и продажба на участие в български и чуждестранни дружества."
Не знам юристите как ще го изтълкуват, но операциите със собственото дружество не би трябвало да са в каквато и да е връзка с "предмет на дейност".
Би трябвало някъде в законите това да е ясно записано, но и да не е - просто е алогизъм. По-скоро смятам, че някой от самото дружество се опитва да замаже очите на публиката (акционерите) с текст, приличащ на законово основание, без да е такъв.
Да си доизясня предходния коментар:
Много фирми имат предмет на дейност, който съвпада с част от дейността по поддръжка на самата фирма. Например счетоводна къща прави собственото си счетоводство; автосервиз поддържа собствения си автопарк...
В чл. 114 (9) ясно е записано "Обичайна търговска дейност". Ударението е на ТЪРГОВСКА. За да се извърши такава дейност, фирмата сключва договор с клиента. За да извърши вътрешна за фирмата дейност, макар и да е същата, фирмата НЕ МОЖЕ ДА СЛЮЧИ ДОГОВОР САМА СЪС СЕБЕ СИ! (Отделно търговската дейност носи приходи, докато вътрешно-фирмените действия са разход. Крайният резултат - печалба/загуба, е друг въпрос. За търговската си дейност фирмата издава документ, срещу който получава пари). Точно това ИЗКЛЮЧЕНИЕ коментира Чл. 114. (8):
"1. на сделки, извършени при осъществяване на обичайната търговска дейност на дружеството, включително при сключване на договори за банкови кредити и предоставяне на обезпечения, освен ако в тях участват ЗАИНТЕРЕСУВАНИ лица;"
________
И така - в закона няма пропуски. Но в официалното съобщение от "Агрия груп холдинг" има безпорно ДОКАЗАТЕЛСТВО ЗА ИЗМАМА! Другият вариант е да освидетелстват авторите на съобщението. Не знам кой трябва да се сезира, вероятно миноритарните собственици, но според мен и прокуратурата. Тук вероятно ще има законови пропуски, тъй като изобщо и въобще сезирането на която и да е държавна институция се прави само от друга подобна структура + омбдусмана. Обикновените граждани са лишени от такива права.
Капиталци, добре сте подхванали темата, действайте за сезиране на прокуратурата за ИЗМАМА! или НЕКОМПЕТЕНТНОСТ!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.